Technologia LED znana jest już od lat 60 XX wieku, ale dopiero niedawno została „odkryta” na nowo. Za jej twórcę uważa się Amerykanina Nicka Holonyaka Juniora. Wykorzystał on poznane na początku XX wieku zjawisko elektroluminescencji. Światło powstaje w wyniku przyłożenia do diody stałego napięcia i przepływu przez nią prądu elektrycznego. Sam skrót LED powstał z pierwszych liter angielskiej nazwy diody elektroluminescencyjna (diody świecącej) – Light-Emitting Diode.

oswietlenie_led_ledart_krakow

Oświetlenie LED (light-emitting diode) – dioda elektroluminescencyjna (dioda świecąca).

Do niedawna bardzo powszechnym produktem energooszczędnym zdawały się być świetlówki w kształcie litery U lub spirali, którymi zaczęto zastępować tradycyjne żarówki z żarnikiem. Częste włączanie i wyłączanie nie służą jej żywotności, a używana do produkcji rtęć jest szkodliwa dla zdrowia i środowiska. Od kilkunastu lat w przestrzeni publicznej gorąco dyskutowany jest temat ochrony przyrody. Alternatywą wobec tradycyjnych źródeł światła staje się więc oświetlenie LEDowe, do którego produkcji nie stosuje się szkodliwych metali ciężkich takich, jak wspomniana rtęć lub ołów.
Technologia LED dzięki swoim licznym zaletom znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również w naszych domach:

 • ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ – ilość dostarczanej energii przekształcanej w światło widzialne wynosi od 20% do 40% (dla porównania klasyczne żarówki charakteryzują się sprawnością na poziomie 1,2% – 3%). Oświetlenie LED jest więc najbardziej energooszczędnym źródłem światła.
 • TRWAŁOŚĆ – przeciętny czas eksploatacji źródeł światła LED wynosi 5-7 lat, a średni czas pracy wynosi 50000 godzin.
 • RÓŻNORODNA KOLORYSTYKA – diody mogą emitować światło w różnych kolorach, a zastosowanie technologii RGB daje możliwość uzyskania praktycznie nieograniczonej palety barw.
 • NISKA EMISJA CIEPŁA – diody emitują zdecydowanie mniej ciepła, niż źródła żarowe, dzięki temu można je wykorzystać do oświetlania obiektów czułych na promieniowanie cieplne (np. chłodnie, w których muszą być zachowane stałe wartości temperatury).
 • Gdy kończy się ich ŻYWOTNOŚĆ, nie gasną nagle jak żarówki oraz nie zaczynają migotać w sposób charakterystyczny dla świetlówek, a następuje spadek jasności świecenia.
 • Od razu po włączeniu świecą pełnią swojej mocy.
 • Diody LED odporne są na wstrząsy i wibracje.
 • Częste cykle włączania i wyłączania nie są szkodliwe dla diod LED.
 • zarowka_led_ledart_krakow

  Źródło światła LED – „żarówka” z gwintem GU10 w barwie białej ciepłej.

Obecnie rynek oświetlenia LED jest z roku na rok coraz bogatszy i różnorodny. Decydując się na zakup źródła światła LED musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych informacji podanych przez producenta na opakowaniu:

 • Lumeny – jest to jednostka miary strumienia świetlnego i określa, jak wiele światła daje dane źródło. Im większa wartość strumienia świetlnego, tym więcej światła.
 • Moc – czyli wartość zużytej energii elektrycznej w jednostce czasu określonej w watach [W]. Poniższa tabela przedstawia porównanie mocy żarówki tradycyjnej z mocą żarówki LED oraz prezentuje w związku z tym, jaką ilość lumenów daje dane źródło światła.
 • Barwa światła – białe ciepłe, zimne, bądź neutralne. Jednostką, która pozwala na precyzyjne porównanie promieniowania wizualnego źródła światła jest kelwin [K]określający temperaturę barwową. Więcej o doborze barwy światła TUTAJ.

Pamiętajmy, że technologia LED wciąż się rozwija pozwalając na coraz szersze zastosowanie. Planując zmianę oświetlenia w domu rozważmy wybór produktów LED – różnorodnych w formach, bezpiecznych i dotychczas najbardziej energooszczędnych. Ponadto oświetlenie LED daje możliwość bardziej elastycznego kreowania światła.