Oprawy halogenowe – prawie każdy z nas ma je w domu, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie są różnice i które oprawki sufitowe wybrać? Z tego artykułu dowiecie się, jakie są rodzaje opraw sufitowych, ich wady i zalety.

Oprawki halogenowe – stałe, czy regulowane?

Oprawy halogenowe dostępne są w dwóch rodzajach – stałe i ruchome. Co nam to mówi? Oprawki sufitowe stałe to takie, gdzie pierścień wewnętrzny jest nieruchomy względem drugiego. Co to oznacza? A to, że źródło światła może być skierowanie wyłącznie w jednym kierunki – w dół (poniżej przykładowe zdjęcie).

oprawy-halogenowe-stale-w-suficie-ledart

Oprawy halogenowe w suficie https://ledart.net.pl/pl/oprawy-halogenowe.

W drugim rodzaju opraw, czyli oprawach halogenowych ruchomych pierścień wewnętrzny możemy ustawić w praktycznie dowolnym kierunku. To rozwiązanie jest odpowiednie, gdy ilość źródeł światła na suficie nie jest wystarczająca, a chcemy równomiernie oświetlić całe wnętrze. Polecamy także wybrać oprawy regulowane, kiedy naszym celem jest podkreślenie światłem niektórych miejsc w pomieszczeniu. Przykładowo, ustawiając 100-letni wazon na komodzie, podkreślmy go światłem, aby wyróżnić element dekoracyjny. Tu z pomocą przychodzą oprawy ruchome (na zdjęciu przykładowe oczko regulowane).

Oprawy_halogenowe_ALU_czarny_mat_ledart_net_pl

Oprawa halogenowa regulowana w kolorze głęboki czarny mat (Producent LEDart). Oprawa sufitowa dostępna jest w sklepie firmowym LEDart https://goo.gl/SkAVpY.

Oprawy występują w różnych kształtach: kwadratowe, okrągłe, podwójne, potrójne, poczwórne… Czym kierować się przy wyborze?

Oprawy halogenowe białe LEDart

Oprawy halogenowe aluminium białe w czterech kształtach: okrągła, kwadratowa, podwójna i potrójna.

Wybierając oczka halogenowe nie skupiajmy się wyłącznie na podstawowym kształcie okrągłym, posiadającym jedno źródło światła. Oprawy sufitowe występują w różnych kształtach. Prócz okrągłych, spotkać możemy również kwadratowe lub takie, które posiadają więcej, niż jedno źródło światłapodwójne, potrójne, a także poczwórne.

Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest oprawa halogenowa.

Kolejnym rozróżnieniem jest tworzywo, z którego wykonana jest oprawka sufitowa. Tu do wyboru mamy:

  • oprawy stalowe
  • oprawy aluminiowe
  • oprawy szklane

Oczka sufitowe wykonane ze stali to podstawowy rodzaj opraw. Jego głównym atutem jest niska cena, która sięga zaledwie kilku złotych za sztukę. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby oprawa stanowiła stylowy element dekoracyjny wnętrza warto wybrać te oprawki. Jednak najlepiej od sprawdzonego dostawcy! Nie każda oprawa sufitowa stalowa jest taka sama – niektóre są dobrze wykonane, inne (często te najtańsze) są lekkie, mniej trwałe i za 2-3 lata mogą korodować, co za tym idzie nie wyglądać już tak dobrze, jak na początku.

oprawy-halogenowe-stalowa-ruchoma-polysk-ledart

Oprawa halogenowa stalowa regulowana w kolorze chrom połysk (dostępna tutaj: https://goo.gl/uPdc5o).

Oprawy stalowe występują w różnych kolorach. Te najbardziej popularne to chrom połysk i chrom matowy. Na rynku znajdziemy między innymi oprawki w kolorze złotym, grafitowym, miedzianym i białym.

oprawy halogenowe stale kolorowe ledart

Oprawy halogenowe stalowe występują w różnych kolorach. Oferta dostępna tutaj: https://ledart.net.pl/pl/oprawy-halogenowe/stalowe.

Jeżeli oprawa halogenowa, prócz funkcjonalności, ma pełnić rolę dekoracyjną powinniśmy zwrócić uwagę na oprawy wykonane z aluminium. Tutaj mamy większe pole manewru, jeśli chodzi o wygląd. Aluminium jest stosunkowo miękkie, co pozwala na wykonanie różnych kształtów. Na rynku znajdziemy oprawy halogenowe aluminiowe kwadratowe, okrągłe, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne.

oprawy halogenowe czarne matowe ledart

Oprawy halogenowe LED malowane proszkowo w różnych wielkościach. Kup teraz: https://goo.gl/ALsYVJ.

Lico oprawy może być szczotkowane lub gładkie. Podstawowe kolory, w jakich możemy znaleźć oprawy halogenowe wykonane z aluminium to srebrne, białe, czarne oraz złote. Polska firma LEDart wprowadziła na rynek oczka sufitowe w kolorach, które możemy dobrać do kolorów aranżacji w pomieszczeniu: oprawki miętowe, grafitowe, miedziane, rdzawe, czerwone i w barwie głębokiego czarnego matu. Na zamówienie można również dobrać prawie dowolny kolor z palety RAL.

oprawy halogenowe led kolory ledart

Oprawy halogenowe malowane proszkowo w praktycznie dowolnym kolorze z palety RAL. Oferta dostępna tutaj: https://ledart.net.pl/pl/oprawy-halogenowe/aluminiowe.

I na koniec oprawki wykonane ze szkła. Szklane oprawki zdecydowanie mogą stać się stylową dekoracją wnętrz. Do wybory mamy grubość szkła – oczko może subtelnie odstawać z sufitu lub tworzyć masywną bryłę. W drugim przypadku szczególnie zwróćmy uwagę, czy oprawa halogenowa komponuje się z innymi elementami sufitu, np. lampą wiszącą. Oprawki szklane znajdziemy w różnych kolorach takich, jak czarny, biały, srebrny (tzw. lustro), a także w kolorze bursztynowym, fioletowym, mlecznym, czy kości słoniowej.

oprawy halogenowe led szklane ledart

Oprawy halogenowe wykonane ze szkła prezentują się stylowo. Oczka dostępne są tutaj: https://ledart.net.pl/pl/oprawy-halogenowe/szklane.

Jakie gniazdka wybrać – GU10, czy MR16?

oprawy halogenowe gniazda gu10 mr16 ledart

Gniazdka przyłączeniowe do opraw halogenowych dostępne w sklepie LEDart https://ledart.net.pl/pl/oprawy-halogenowe/gniazda-gu10-mr16.

Oprawa halogenowa do pełnego funkcjonowania potrzebuje gniazda oraz źródła światła. Skupmy się najpierw na gniazdkach. Do halogenów dołączone mogą zostać gniazdka GU10 lub MR16. Gniazdo przyłączeniowe GU10 dedykowane jest dla żarówek
z tym samym trzonkiem (jak na zdjęciu poniżej).

Źródło światła do oprawy halogenowe LED żarówka GU10 LEDart

Źródła światła LED z gwintem GU10 dostępne są tutaj: https://ledart.net.pl/pl/zarowki-led/gu10.

 

Spotkać możemy również oprawy halogenowe z gniazdem MR16. Jest to rzadziej używany typ oprawki przyłączeniowej. Wspomniane gniazdo współpracuje z żarówkami właśnie o takim gwincie – MR16.

 

Źródło światła LED do oprawy halogenowe Żarówka MR16 LEDart

Źródło światła LED MR16 znajdziesz w firmowym sklepie https://ledart.net.pl/pl/zarowki-led/mr16.

 

Żarówki LED MR16 często występują w wersji na 12V, czyli są odpowiednie do stosowania w miejscach narażonych na wysoką wilgotność. W łazienkach (a szczególnie nad prysznicem lub wanną) sugerowane jest stosowanie oświetlenia na 12V, a nie 230V ze względów bezpieczeństwa (jeżeli zastanawiasz się nad oświetleniem w łazience zapraszamy do lektury naszego artykułu Mamy plan na łazienkę, czyli jak skutecznie dobrać oświetlenie łazienkowe).

 

Oświetlenie w łazience LEDart oprawy halogenowe

Sugerujemy, aby ze względów bezpieczeństwa w łazience stosować oświetlenie na 12V.

Źródła światła do opraw halogenowych

Przede wszystkim do opraw sufitowych pasują wyłącznie tzw. „halogeny”, czy żarówki o odpowiednim kształcie (jak poniżej) oraz o średnicy 50 mm. Nieodpowiednie będą żarówki o grubym gwincie, czyli E27, oraz o cienkim trzonku E14 (ich kształt nie pozwala na dopasowanie do opraw sufitowych). Więcej o źródłach światła znajdziesz w naszym artykule Żarówki LED – krótki poradnik.

oprawy halogenowe led zarowki led gu10 ledart

Wybierz żarówkę z odpowiednim gwintem do opraw halogenowych. Źródła światła LED GU10 dostępne są tutaj: https://ledart.net.pl/pl/zarowki-led/gu10.