Oprawy halogenowe – prawie każdy z nas ma je w domu, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie są różnice i które oprawki sufitowe wybrać? Z tego artykułu dowiecie się, jakie są rodzaje opraw sufitowych, ich wady i zalety.
Oprawki halogenowe – stałe, czy regulowane?
Oprawy halogenowe dostępne są w dwóch rodzajach – stałe i ruchome. Co nam to mówi? Oprawki sufitowe stałe to takie, gdzie pierścień wewnętrzny jest nieruchomy względem drugiego. Co to oznacza? A to, że źródło światła może być skierowanie wyłącznie w jednym kierunki – w dół (poniżej przykładowe zdjęcie).
W drugim rodzaju opraw, czyli oprawach halogenowych ruchomych pierścień wewnętrzny możemy ustawić w praktycznie dowolnym kierunku. To rozwiązanie jest odpowiednie, gdy ilość źródeł światła na suficie nie jest wystarczająca, a chcemy równomiernie oświetlić całe wnętrze. Polecamy także wybrać oprawy regulowane, kiedy naszym celem jest podkreślenie światłem niektórych miejsc w pomieszczeniu. Przykładowo, ustawiając 100-letni wazon na komodzie, podkreślmy go światłem, aby wyróżnić element dekoracyjny. Tu z pomocą przychodzą oprawy ruchome (na zdjęciu przykładowe oczko regulowane).
Oprawy występują w różnych kształtach: kwadratowe, okrągłe, podwójne, potrójne, poczwórne… Czym kierować się przy wyborze?
Wybierając oczka halogenowe nie skupiajmy się wyłącznie na podstawowym kształcie okrągłym, posiadającym jedno źródło światła. Oprawy sufitowe występują w różnych kształtach. Prócz okrągłych, spotkać możemy również kwadratowe lub takie, które posiadają więcej, niż jedno źródło światła – podwójne, potrójne, a także poczwórne.
Zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest oprawa halogenowa.
Kolejnym rozróżnieniem jest tworzywo, z którego wykonana jest oprawka sufitowa. Tu do wyboru mamy:
- oprawy stalowe
- oprawy aluminiowe
- oprawy szklane
Oczka sufitowe wykonane ze stali to podstawowy rodzaj opraw. Jego głównym atutem jest niska cena, która sięga zaledwie kilku złotych za sztukę. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby oprawa stanowiła stylowy element dekoracyjny wnętrza warto wybrać te oprawki. Jednak najlepiej od sprawdzonego dostawcy! Nie każda oprawa sufitowa stalowa jest taka sama – niektóre są dobrze wykonane, inne (często te najtańsze) są lekkie, mniej trwałe i za 2-3 lata mogą korodować, co za tym idzie nie wyglądać już tak dobrze, jak na początku.
Oprawy stalowe występują w różnych kolorach. Te najbardziej popularne to chrom połysk i chrom matowy. Na rynku znajdziemy między innymi oprawki w kolorze złotym, grafitowym, miedzianym i białym.
Jeżeli oprawa halogenowa, prócz funkcjonalności, ma pełnić rolę dekoracyjną powinniśmy zwrócić uwagę na oprawy wykonane z aluminium. Tutaj mamy większe pole manewru, jeśli chodzi o wygląd. Aluminium jest stosunkowo miękkie, co pozwala na wykonanie różnych kształtów. Na rynku znajdziemy oprawy halogenowe aluminiowe kwadratowe, okrągłe, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne.
Lico oprawy może być szczotkowane lub gładkie. Podstawowe kolory, w jakich możemy znaleźć oprawy halogenowe wykonane z aluminium to srebrne, białe, czarne oraz złote. Polska firma LEDart wprowadziła na rynek oczka sufitowe w kolorach, które możemy dobrać do kolorów aranżacji w pomieszczeniu: oprawki miętowe, grafitowe, miedziane, rdzawe, czerwone i w barwie głębokiego czarnego matu. Na zamówienie można również dobrać prawie dowolny kolor z palety RAL.
I na koniec oprawki wykonane ze szkła. Szklane oprawki zdecydowanie mogą stać się stylową dekoracją wnętrz. Do wybory mamy grubość szkła – oczko może subtelnie odstawać z sufitu lub tworzyć masywną bryłę. W drugim przypadku szczególnie zwróćmy uwagę, czy oprawa halogenowa komponuje się z innymi elementami sufitu, np. lampą wiszącą. Oprawki szklane znajdziemy w różnych kolorach takich, jak czarny, biały, srebrny (tzw. lustro), a także w kolorze bursztynowym, fioletowym, mlecznym, czy kości słoniowej.
Jakie gniazdka wybrać – GU10, czy MR16?
Oprawa halogenowa do pełnego funkcjonowania potrzebuje gniazda oraz źródła światła. Skupmy się najpierw na gniazdkach. Do halogenów dołączone mogą zostać gniazdka GU10 lub MR16. Gniazdo przyłączeniowe GU10 dedykowane jest dla żarówek
z tym samym trzonkiem (jak na zdjęciu poniżej).
Spotkać możemy również oprawy halogenowe z gniazdem MR16. Jest to rzadziej używany typ oprawki przyłączeniowej. Wspomniane gniazdo współpracuje z żarówkami właśnie o takim gwincie – MR16.
Żarówki LED MR16 często występują w wersji na 12V, czyli są odpowiednie do stosowania w miejscach narażonych na wysoką wilgotność. W łazienkach (a szczególnie nad prysznicem lub wanną) sugerowane jest stosowanie oświetlenia na 12V, a nie 230V ze względów bezpieczeństwa (jeżeli zastanawiasz się nad oświetleniem w łazience zapraszamy do lektury naszego artykułu Mamy plan na łazienkę, czyli jak skutecznie dobrać oświetlenie łazienkowe).
Źródła światła do opraw halogenowych
Przede wszystkim do opraw sufitowych pasują wyłącznie tzw. „halogeny”, czy żarówki o odpowiednim kształcie (jak poniżej) oraz o średnicy 50 mm. Nieodpowiednie będą żarówki o grubym gwincie, czyli E27, oraz o cienkim trzonku E14 (ich kształt nie pozwala na dopasowanie do opraw sufitowych). Więcej o źródłach światła znajdziesz w naszym artykule Żarówki LED – krótki poradnik.