Industrialne i surowe wnętrze loftów zyskują rzesze wielbicieli. Ich powstanie sięga początków XX wieku, kiedy w Europie Zachodniej zaczęto zajmować opuszczone budynki pofabryczne i magazyny, aranżując je początkowo na pracownie i biura. Z czasem architekci dostrzegli nowe możliwości w nieużytkowanych budynkach. Tak powstały kultowe i najmodniejsze dziś dzielnice Nowego Jorku, Londynu, Paryża, czy Berlina. Lofty charakteryzują wysokie ściany, duże okna i otwarte przestrzenie z widocznymi elementami konstrukcji.
W Polsce zyskały na popularności zwłaszcza w poprzemysłowych dzielnicach Łodzi i Śląska. Deweloperzy wychodzą jednak naprzeciw potrzebom klientów, projektując w nowym budownictwie mieszkania w stylu loftów. Soft lofty – taką nazwę zyskały budowane od podstaw apartamenty, stylizowane na mieszkania pofabryczne. Elementy industrialne – metal, beton, cegły, stylowe meble i loftowe lampy możemy zastosować w różnych wnętrzach to już tylko kwestia naszej wyobraźni.
Jeśli zdecydujemy się na loftowy styl, w jaki sposób oryginalnie wyeksponować surowe wnętrza przy zachowaniu industrialnego charakteru mieszkania? Największą rolę odgrywa odpowiednio rozplanowane i dobrane światło. Różnego rodzaju lampy wiszące LED, biurkowe LED i ścienne LED oraz oprawy halogenowe LED pomagają zaznaczyć i wydzielić poszczególne strefy i niewidzialne granice.
Zastosowanie oświetlenia LEDowego w industrialnych lampach gwarantuje oszczędność energii i uzyskanie najlepszego podświetlenia. Należy rozplanować wiele scen świetlnych, które podzielą i uporządkują przestrzeń.
Industrialny charakter wnętrz podkreślą oprawy o ciekawym designie – matowy czarny kolor opraw sufitowych ruchomych świetnie komponuje się z bielą lub szarością ścian. By podkreślić poprzemysłowy charakter wnętrza możemy jeszcze bardziej wyeksponować ściany z surowego betonu i nieotynkowanej cegły montując mniejsze punkty świetlne. Przydatne będą tu profile LED lub węże świetlne LED Neon Flex montowanem np. przy podłodze. Kinkiety loftowe LED lub reflektorki odpowiednio ustawione (światłem do góry) podkreślą surowy charakter wnętrz.
Kolor lamp LED i opraw sufitowych powinien harmonizować z wnętrzem. W realizacji takiego zadania z pewnością pomogą kolekcje ledowych lamp o interesujących, oryginalnych kształtach, łączące elementy metalowe ze szkłem oraz drewnem. Długie wiszące lampy LED doskonale pasują do charakterystycznych dla loftów wysokich sufitów. Będą się zatem dobrze prezentować zawieszone na różnych wysokościach, dzięki czemu bez problemu oświetlimy stół lub kuchenną wyspę. Idealnie sprawdzą się lampy polskiego producenta, TAR z serii Zeppelin i Avocado Pendant. Charakterystyczny surowy styl lamp przemysłowych to produkty firmy Cosmo Light – połączenie mosiądzu, niklu i szkła daje nieograniczone możliwości aranżacji.
Oryginalnym oświetleniem będzie zastosowanie żarówek dekoracyjnych LED filemant stylizowanych na żarową żarówkę. Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest lampa Edison polskiej firmy LEDart. Na ozdobnym kablu, pojedynczo lub kilka obok siebie na różnych wysokościach prezentują się bardzo stylowo, tworząc wiszącą lampę retro. Żarówka LED Edisona sprawdzi się też jako dekoracyjna żarówka w lampach LED i kinkietach LED, w których widoczne jest źródło światła. Słoneczna barwa światła żarówek LED filemant wprowadzi do surowego wnętrza ciepło.
W strefie wypoczynkowej powinniśmy zastosować lampy podłogowe, kinkiety lub lampy biurkowe, które wydzielą nam strefę relaksu. Do wyboru mamy szerokie spektrum lamp LED i kinkietów również na wysięgnikach, co umożliwia dowolne sterowanie światłem lampy. W bogatej ofercie rynkowej każdy znajdzie coś dla siebie.
Potencjał tkwiący w loftach jest ogromny. Za pomocą oświetlenia możemy dowolnie kreować pożądany efekt. Z pozoru chłodne loftowe wnętrza, w odpowiedniej aranżacji świetlnej, stają się oryginalnym miejscem do pracy i codziennego życia.