Industrialne i surowe wnętrze loftów zyskują rzesze wielbicieli. Ich powstanie sięga początków XX wieku, kiedy w Europie Zachodniej zaczęto zajmować opuszczone budynki pofabryczne i magazyny, aranżując je początkowo na pracownie i biura. Z czasem architekci dostrzegli nowe możliwości w nieużytkowanych budynkach. Tak powstały kultowe i najmodniejsze dziś dzielnice Nowego Jorku, Londynu, Paryża, czy Berlina. Lofty charakteryzują wysokie ściany, duże okna i otwarte przestrzenie z widocznymi elementami konstrukcji.

Soft loft - nowe budownictwo w poprzemysłowym stylu

Soft loft – nowe budownictwo w poprzemysłowym stylu.

W Polsce  zyskały na popularności zwłaszcza w poprzemysłowych dzielnicach Łodzi i Śląska. Deweloperzy wychodzą jednak naprzeciw potrzebom klientów, projektując w nowym budownictwie mieszkania w stylu loftów. Soft lofty – taką nazwę zyskały budowane od podstaw apartamenty, stylizowane na mieszkania pofabryczne. Elementy industrialne – metal, beton, cegły, stylowe meble i loftowe lampy możemy zastosować w różnych wnętrzach to już tylko kwestia naszej wyobraźni.

Z oryginalną loftową lampą wnętrze nabiera charakteru

Z oryginalną loftową lampą wnętrze nabiera charakteru.

Jeśli zdecydujemy się na loftowy styl, w jaki sposób oryginalnie wyeksponować surowe wnętrza przy zachowaniu industrialnego charakteru mieszkania? Największą rolę odgrywa odpowiednio rozplanowane i dobrane światło. Różnego rodzaju lampy wiszące LED, biurkowe LED i ścienne LED oraz oprawy halogenowe LED pomagają zaznaczyć i wydzielić poszczególne strefy i niewidzialne granice.

Surowe wnętrza z klimatem - światło w roli głównej

Surowe wnętrza z klimatem – światło w roli głównej.

Zastosowanie oświetlenia LEDowego w industrialnych lampach gwarantuje oszczędność energii i uzyskanie najlepszego podświetlenia. Należy rozplanować wiele scen świetlnych, które podzielą i uporządkują przestrzeń.

Uporządkowanie industrialnej przestrzeni odpowiednio rozplanowanymi punktami świetlnymi

Uporządkowanie industrialnej przestrzeni odpowiednio rozplanowanymi punktami świetlnymi.

Industrialny charakter wnętrz podkreślą oprawy o ciekawym designie matowy czarny kolor opraw sufitowych ruchomych świetnie komponuje się z bielą lub szarością ścian. By podkreślić poprzemysłowy charakter wnętrza możemy jeszcze bardziej wyeksponować ściany z surowego betonu i nieotynkowanej cegły montując mniejsze punkty świetlne. Przydatne będą tu profile LED lub węże świetlne LED Neon Flex montowanem np. przy podłodze. Kinkiety loftowe LED lub reflektorki odpowiednio ustawione (światłem do góry) podkreślą surowy charakter wnętrz.

Odpowiedni dobór światła tworzy niezapomniany klimat mieszkania

Odpowiedni dobór światła tworzy niezapomniany klimat mieszkania

Kolor lamp LED i opraw sufitowych powinien harmonizować z wnętrzem. W realizacji takiego zadania z pewnością pomogą kolekcje ledowych lamp o interesujących, oryginalnych kształtach, łączące elementy metalowe ze szkłem oraz drewnem. Długie wiszące lampy LED doskonale pasują do charakterystycznych dla loftów wysokich sufitów. Będą się zatem dobrze prezentować zawieszone na różnych wysokościach, dzięki czemu bez problemu oświetlimy stół lub kuchenną wyspę. Idealnie sprawdzą się lampy polskiego producenta, TAR z serii Zeppelin i Avocado Pendant. Charakterystyczny surowy styl lamp przemysłowych to  produkty firmy Cosmo Light – połączenie mosiądzu, niklu i szkła daje nieograniczone możliwości aranżacji.

Loftowy trend - widoczne dekoracyjne źródło światła

Loftowy trend – widoczne dekoracyjne źródło światła.

Oryginalnym oświetleniem będzie zastosowanie żarówek dekoracyjnych LED filemant stylizowanych na żarową żarówkę. Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest lampa Edison polskiej firmy LEDart. Na ozdobnym kablu, pojedynczo lub kilka obok siebie na różnych wysokościach prezentują się bardzo stylowo, tworząc wiszącą lampę retro. Żarówka LED Edisona sprawdzi się też jako dekoracyjna żarówka w lampach LED i kinkietach LED, w których widoczne jest źródło światła. Słoneczna barwa  światła żarówek LED filemant wprowadzi do surowego wnętrza ciepło.

lampa_edison_by_ledart_krakow

Prosta i stylowa lampa Edison by LEDart świetnie prezentuje się na tle czerwonej cegły.

W strefie wypoczynkowej powinniśmy zastosować lampy podłogowe, kinkiety lub lampy biurkowe, które wydzielą nam strefę relaksu. Do wyboru mamy szerokie spektrum lamp LED i kinkietów również na wysięgnikach, co umożliwia dowolne sterowanie światłem lampy. W bogatej ofercie rynkowej każdy znajdzie coś dla siebie.

Odpowiednio dobrane światło w strefie relaksu zapewni nam komfort podczas wypoczynku

Odpowiednio dobrane światło w strefie relaksu zapewni nam komfort podczas wypoczynku.

Potencjał tkwiący w loftach jest ogromny. Za pomocą oświetlenia możemy dowolnie kreować pożądany efekt. Z pozoru chłodne loftowe wnętrza, w odpowiedniej aranżacji świetlnej, stają się oryginalnym miejscem do pracy i codziennego życia.