Czasami tak niewiele potrzeba, aby ciemne i nudne mieszkanie zmieniło swój charakter. Mowa tu nie o kosztownym i długim remoncie, ani o zwykłym przemeblowaniu, czy malowaniu ścian, a o aranżacji wnętrz światłem.
Jeśli pomieszczenia w Twoim domu przytłaczają i chciałbyś coś zmienić, przy czym to nie moment na generalny remont, przeczytaj nasze wskazówki o prostej aranżacji światłem.
Meble, które świecą
Meble z wbudowanym oświetleniem liniowym lub punktowym tworzą wyjątkową atmosferę. Nie musisz jednak kupować nowych kolekcji mebli z podświetleniem, wystarczy sprytnie wykorzystać taśmy LED i przewody świetlne. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, jak oświetlić meble.
Światło w przeszklonych witrynach pozwoli wyeksponować elementy dekoracyjnie. Tutaj świetnie sprawdzi się taśma LED zamontowana w górnej części witryny, najlepiej z przodu (jeśli jest taka możliwość). Diody LED powinny być skierowane do wnętrza witryny, aby nie oślepiały, a oświetlały szafkę.
Podświetlane szklane półki prezentują się ciekawie zarówno w witrynie, jak i na ścianie. W tym przypadku również nie musimy wydawać fortuny na zakup półek z wbudowanym oświetleniem. Wystarczy specjalny klips LED, który zaczepiamy o półkę. Szkło sprawia, że światło rozprasza się na całej tafli.
Oświetlenie powinno odgrywać rolę dekoracyjną, ale przede wszystkim funkcjonalną. Polecamy uzupełnienie szuflad światłem. W tym przypadku profil LED z automatycznym włącznikiem będzie świetnym rozwiązaniem.
Oświetlenie liniowe LED pod półkami i szafkami. Często takie oświetlenie wykorzystywane jest nad blatem kuchennym (więcej o oświetleniu kuchni przeczytasz TUTAJ). Również w pokoju dziennym, łazience, sypialni, czy gabinecie takie rozwiązanie będzie wskazane.
Niewykorzystane zakamarki
Zapewne każdy z nas posiada w domu przestrzeń, która nie została wykorzystana przez jej położenie lub fakt, że nie dociera tam światło. Zastosowanie oświetlenia LED w takich miejscach może całkowicie odmienić nasze spojrzenie. Dzięki prostej aranżacji światłem niechciane i zapomniane miejsca mogą otrzymać drugie życie.
Dla przykładu zdjęcia niewykorzystanej przestrzeni pod schodami. Miejsce to zostało podkreślone, dzięki montażowi profilu z taśmą LED na całej długości belki. Przy okazji otrzymaliśmy element dekoracyjny, kiedy światło przebija się przez stopnie schodów, tworząc ciekawe wzory na ścianach.
Oświetlenie ścian
Ciekawym wykorzystaniem światła jest oświetlenie ścian, szczególnie, gdy ściany są nierówne, posiadają wypukłe wzory lub odkrytą cegłę. Oświetlenie taśmą LED na całej długości (z góry lub z dołu) podkreśli nieregularne kształty, tworząc wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu. Warto tutaj zwrócić uwagę na kolor światła. Przy jasnych ścianach z powodzeniem możemy wykorzystać światło o barwie białej ciepłej lub zimnej (bądź światło z możliwością zmiany temperatury barwowej – z białej ciepłej po zimną – więcej o barwie światła TUTAJ). Oświetlając ścianę z cegły możemy wykorzystać światło w barwie żółtej lub nawet czerwonej, które w ciekawy sposób podkreśli kolor muru. Jeśli lubimy zmiany i nie chcemy się ograniczać do jednego koloru światła, z pomocą przyjdzie oświetlenie LED RGB (oświetlenie w kolorach palety RGB) oraz RGBW (oświetlenie RGB oraz barwa biała).
Najprostszym, a czasami najlepszym rozwiązaniem aranżacji wnętrz światłem jest wymiana lamp. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji lamp wiszących oraz kinkietów, które z pewnością odmienią nudne pomieszczenia.
Obrazy z iluminacją LED – połączenie dekoracji ściennej z indywidualnie zaprojektowanym podświetleniem wprowadzi nowe życie do wnętrza sypialni, pokoju dziennego, czy jadalni.
Nowoczesne lampy z wbudowanym oświetleniem LED (możliwość sterowania jasnością oświetlenia z poziomu pilota).
Oryginalne sentencje na ścianę z użyciem przewodów świetlnych.
Aranżacja wnętrz światłem w Loftach. Wyjątkowe lampy sufitowe i kinkiety w loftowym klimacie.