Kiedy już jesteśmy posiadaczami wymarzonego mieszkania lub domu stajemy przed dylematem urządzenia wszystkich pomieszczeń. Sen z powiek spędza urządzenie i oświetlenie do kuchni. W końcu ma być to projekt na lata, funkcjonalny, a zarazem w naszym guście. Częścią kuchennej aranżacji jest dobranie odpowiedniego oświetlenia.Nawet w niewielkiej kuchni jedna lampa to stanowczoza mało. Jakie więc wybrać oświetlenie i jak je rozmieścić?
Przede wszystkim pod uwagę musimy brać to, jaki styl będzie zachowany w pomieszczeniu. Czy będzie to kuchnia rustykalna,
a może całkiem nowoczesna? Różnorodne oświetlenie do kuchni
i jego dostępność ułatwia nam zadanie. W kuchni idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie światła LED, które jest energooszczędne, bezpieczne podczas użytkowania i łatwe
w montażu.
1. Oświetlenie do zadań specjalnych.
Elastyczność oświetlenia LED sprawia, że doskonale sprawdza się w każdej kuchni, nawet najmniejszej.
Kiedy dokonaliśmy już wyboru mebli i kuchennego blatu, świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie pod szafkami, nad miejscem roboczym i zlewem właśnie taśm LED, które równomiernie oświetlą daną przestrzeń. Podszafkowe oświetlenie do kuchni nazywane jest często zadaniowym, ponieważ jego rolą jest doświetlenie tych miejsc, z którymi lampy wiszące i sufitowe oprawy nie dają sobie rady. Praca w kuchni jest nie tylko przez to łatwiejsza, ale też dużo bardziej przyjemna. Wysoka klasa szczelności taśmy LED IP 63 zapewnia bezpieczeństwo, dlatego z powodzeniem może być stosowana nawet nad zlewem.
2. Światło z góry.
Odpowiednia dobrana ilość punktów świetlnych sprawi,
że uzyskamy w kuchni efekt przestronności, a jest to ważne zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu.
Doskonale swoją role odegrają oprawy sufitowe teraz dostępne
w modnych kolorach. Jeśli ściany w kuchni są w kolorze białym możemy w subtelny sposób zaznaczyć ulubiony kolor, dzięki kolorowym oprawom sufitowym LED. Czarny matowy kolor kontrastuje pięknie z bielą sufitu, czerwone i miętowe oprawy efektownie komponują się z szarymi odcieniami.
Już od wielu lat powszechny stał się trend na otwarte kuchnie płynnie łączące się z salonem. Obie strefy oddziela często mniejsza lub większa wyspa, która jest blatem roboczym oraz stołem kuchennym. Doskonale będą się tu prezentowały lampy wiszące. Jedna, dwie lub trzy lampy z tego samego modelu w jednym rzędzie, z możliwością regulacji przewodu, wyglądają naprawdę pięknie.
3. Lampy dekoracyjne.
Jak każde pomieszczenie, kuchnia również wymaga dekoracji. Odpowiednio zharmonizowane dodatki pięknie dopełnią całości.
Na pewno fantastycznie wyglądają obrazy podświetlane LED
z motywami związanymi z kuchnią i gotowaniem (ale nie tylko!).
Przy użyciu węży świetlnych LED Neon Flex można stworzyć ciekawe oświetlenie przy podłodze, a za pomocą przewodów świetlnych LED (dostępnych w sklepie LEDart.net.pl)można stworzyć własny oryginalny neon na ścianę z ulubioną sentencją.
Modne obecnie jest również montowanie oświetlenia LED
w szafkach, gdzie przez oszklone drzwiczki witryny przebija się nastrojowe światło. Oświetlenie do kuchni wbudowane w szafka spełnia dwie funkcje: wprowadza do wnętrza nastrojowy klimat
oraz jest oświetleniem dopełniającym, które pomaga wieczorem poruszać się po kuchni bez konieczności włączania światła głównego.
Kuchnia to szczególne miejsce w domu. W dobrze oświetlonym pomieszczeniu chętniej się gotuje i jeszcze chętniej przebywa. Dzięki odpowiednio dobranym lampom podkreślimy atuty kuchni
i wprowadzimy pożądany klimat.