Aranżowanie przestrzeni pokoju dziecięcego to wyjątkowo wymagający projekt. Królestwo dzieci to miejsce odbiegające od wszelkich wzorców charakterystycznych przy urządzaniu wnętrz użytkowanych przez dorosłych. Dziecięcy pokój to szczególne miejsce w domu, w którym nasze pociechy spędzają najwięcej czasu, bawią się, uczą i rozwijają swoje zainteresowania.  Istotne jest więc jakie zastosujemy oświetlenie. Warto zatroszczyć się o to już na etapie projektowania pokoju dziecięcego.

Ogromny rynek źródeł światła sprawi, że bez problemu dobierzemy oświetlenie o fantazyjnym kształcie, czy odpowiedniej kolorystyce. Aby jednak dziecko czuło się komfortowo powinniśmy zainstalować kilka źródeł światła. Bezpieczne, a zarazem różnorodne w formie jest oświetlenie LED, które idealnie sprawdzi się w dziecięcych pokojach.

Oprawy sufitowe w dziecięcym pokoju.

Oprawy sufitowe w dziecięcym pokoju.

Projektowanie oświetlenia do pomieszczenia dla dzieci, wymaga stworzenia wielu scen świetlnych. Z reguły pokój dziecka podzielony jest na strefy. Część sypialną i część przeznaczoną do zabawy, a przy starszych dzieciach też na strefę przeznaczoną do nauki.
Podstawą jest oświetlenie podsufitowe, uzupełnione przez bardziej nastrojowe oświetlenie boczne: kinkiet, czy nocną lampkę. Światło ogólne w pokoju dziecka potrzebne jest zwłaszcza w czasie zabawy i spotkań z kolegami. Może to być centralnie umieszczona lampa sufitowa LED o intrygującym kształcie lub oprawy sufitowe, oświetlające całą przestrzeń. Światło powinno być wystarczająco jasne, w barwie zimnej lub neutralnej i równomiernie rozproszone.

Oświetlenie ogólne jest jednak niewystarczające. Potrzeby niemowlaka szybko się zmieniają i przechodzą od zabawy do spania. Z pomocą może przyjść oświetlenie uzupełniające LED o ciepłej barwie światła, przy których odpoczynek jest efektywniejszy.

Kubuś Puchatek - kinkiet obraz z iluminacją LED

Kubuś Puchatek – kinkiet obraz z iluminacją LED [Źródło: https://ledart.net.pl/pl/109-dzieciece]

Większość dzieci boi się ciemności, dlatego dużo radości i przyjemności podczas zasypiania sprawi dziecku obraz z iluminacją LED, przedstawiający ulubionego bohatera z kreskówki lub z fotografią rodzinną. Punktowa lampka nocna LED przy łóżku o delikatnym świetle oraz zabawnym kształcie rozproszy ciemność.

Zabawna, dotykowa lampka nocna umili zasypianie naszym milusińskim.

Zabawna, dotykowa lampka nocna umili zasypianie naszym pociechom [Źródło: https://ledart.net.pl/pl/dzieciece/2247-lampka-z-naklejka-sowka-na-baterie-590269370112.html]

Tego typu źródło światła potrzebne jest w kilku miejscach dziecięcego pokoju. Kinkiet LED sprawdzi się przy przewijaku małego dziecka i przy łóżku starszaka. Ciekawym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju, jest zastosowanie oświetlenia liniowego w podwieszanym suficie w postaci przewodów świetlnych LED lub punktowego oświetlenia światłowodowego na suficie. „Gwiezdne niebo” zamieni pokój dziecięcy w prawdziwą krainę czarów i pobudzi wyobraźnię.

gwiezdne-niebo-by-ledart-krakow

Gwiezdne niebo na suficie tworzy niepowtarzalny efekt.

Dzieciaki uwielbiają spędzać czas bawiąc się na podłodze, np. budując konstrukcje z klocków lub jeździć resorówkami. Tradycyjne lampy podłogowe nie zdadzą sprawdzianu przy małych i aktywnych maleństwach. Ciekawym pomysłem będzie podświetlenie podłogi stosując oświetlenie liniowe profile LED lub węże świetlne LED Neon Flex. Lampkę podłogową z powodzeniem zastąpi kostka podświetlana LED, która idealnie sprawdzi się też jako świecący stolik lub pufa. Kostka podświetlana LED cechuje się niską emisją ciepła, dzięki czemu dziecku nie grozi poparzenie, a wysoka jakość wykonania gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Świecący stolik - kreatywny i praktyczny sposób na urządzenie pokoju

Świecący stolik – kreatywny i praktyczny sposób na urządzenie pokoju.

Wraz z wiekiem dzieci coraz więcej czasu spędzają przy biurku. Przedszkolaki malują malowanki, a dzieci uczęszczające do szkoły odrabiają lekcje. Ponieważ praca przy biurku to duży wysiłek dla wzroku, dzieci powinny mieć zapewnione komfortowe warunki pracy. Wybierając oświetlenie biurkowe LED, postawmy na to, które emituje światło najbardziej zbliżone do dziennego (około 4000 [K]). Wyeliminujemy problem zasłaniania światła pamiętając, iż w przypadku dzieci praworęcznych, lampa biurkowa LED powinna być umieszczona z lewej strony, dzięki czemu nie będzie samo sobie przysłaniało ręką książki, czy zeszytu. Sprawdzi się też ustawienie z przodu, przed dzieckiem. Obudowa lampy biurkowej LED musi zapewniać ochronę wzroku przed olśnieniem. Samo biurko powinno zostać ustawione przy oknie, aby w maksymalnym stopniu móc korzystać z naturalnego światła dziennego.

Prawidłowe oświetlenie biurka zapewni odpowiednio dobrana lampka.

Prawidłowe oświetlenie biurka zapewni odpowiednio dobrana lampka.

Urządzając pokój dziecka pamiętajmy, że przestrzeń odpowiednio zaaranżowana światłem przenosi dzieci w świat wyobraźni, daje im poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas zabawy, zasypiania i nauki. Dobierając lampy LED dla dzieci, musimy pamiętać o szybko zmieniających się potrzebach młodych użytkowników. Dzięki scenom świetlnym ten sam pokój będzie przytulną sypialnią, salą zabaw, miejscem nauki i odpoczynku.

Nocna lampka - ważny element wystroju dziecięcego pokoju.

Nocna lampka – ważny element wystroju dziecięcego pokoju.