Łazienka jest szczególną częścią domu, która pełni kilka funkcji,
a przy tym często nie mamy, jak w innych pomieszczeniach możliwości częstych zmian. Aranżacja łazienki musi być bardzo przemyślana, a ważną rolę w całym pomieszczeniu odgrywa światło. Dobór odpowiedniego oświetlenia jest istotny zwłaszcza w łazienkach, w których nie ma dostępu do naturalnego źródła światła. Jakie więc zastosować oświetlenie, aby było bezpieczne, funkcjonalne i dekoracyjne? Podpowiadamy.

Każdą łazienkę odmieni pięknie dobrane oświetlenie, które będzie współgrało z resztą wystroju.

Każdą łazienkę odmieni pięknie dobrane oświetlenie, które będzie współgrało z resztą wystroju.

1.    Oświetlenie boczne
We wszystkich innych pomieszczeniach domu istotną rolę odgrywa światło sufitowe, w łazience niekoniecznie. Najważniejsze jest bowiem odpowiednie oświetlenie lustra i umywalki. Rynek oświetlenia ściennego LED jest bardzo bogaty, dzięki temu nie będziemy mieć problemu w doborze kinkietów LED, a wszystko tak naprawdę zależy od naszego gustu. Najlepiej zastosować takie oświetlenie LED przy lustrze, którego barwa światła przy porannej toalecie pobudzi nas do działania. Szerokie, poziome lustra najlepiej jest oświetlać od góry, natomiast przy lustrach pionowych sprawdzą się lampy ścienne lub paski LED zamontowane po bokach.  W ten sposób nasze odbicie będzie oświetlona równomiernie.

Oświetlenie boczne odgrywa zasadniczą rolę w oświetleniu lustra (Kinkiety łazienkowe dostępne na stronie https://goo.gl/oTtp2K)

Oświetlenie boczne odgrywa zasadniczą rolę w oświetleniu lustra (Kinkiety łazienkowe dostępne na stronie https://goo.gl/oTtp2K).

2.    Oświetlenie sufitowe
Podczas remontu łazienki decydujemy się bardzo często na sufit podwieszany. Po pierwsze taki typ sufitu jest bardzo funkcjonalny, a do tego możemy zastosować wiele rodzajów oświetlenia. Popularnym oświetleniem są oprawy halogenowe. Oczka sufitowe nie tylko muszą pełnić rolę  głównie oświetlenia, ale bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że stają się piękną dekoracją. Ciekawym pomysłem będzie zamontowanie w suficie halogenów szklanych. Od szklanej powierzchni efektownie odbija się światło, które subtelnie rozpraszane jest po łazience. Świetnym rozwiązaniem w oświetleniu sufitowym będzie również zastosowanie plafonów. Sprawdzą się zwłaszcza w małych łazienkach.

Wystarczy kilka opraw sufitowych, aby rozjaśnić całe pomieszczenie ( Oczka halogenowe dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/9Kyuec)

Wystarczy kilka opraw sufitowych, aby rozjaśnić całe pomieszczenie ( Oczka halogenowe dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/9Kyuec).

3.    Domowa strefa relaksu
Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu dekoracyjnemu  wieczorna kąpiel w domu może zmienić się w relaks w luksusowym SPA. Zastosowanie oświetlenia zamontowanego nad wanną, możliwość regulacji jasności i ściemniania, sprawia, że łazienka zmienia  swoje oblicze. Doskonałym rozwiązaniem jest oświetlenie dekoracyjne LED stworzone przy pomocy taśm LEDPaski LED są niezwykle elastyczne, wybierając wysoką klasę szczelności mamy pewność, że zainstalowanie nawet przy wannie, czy przy podłodze taśm LED jest bezpieczne. Ze względów bezpieczeństwa w łazience zaleca się stosowanie oświetlenia na 12V szczególnie nad wanną, czy nad prysznicem.

Dekoracyjne oświetlenie tworzy niezapomniany klimat (Taśmy LED dostępne na stronie https://goo.gl/U5oHdg).

Nawet najbardziej oryginalne płytki, lustro, czy armatura nie będą dobrze prezentować się w pomieszczeniu słabo oświetlonym. Wybór zastosowanego oświetlenia odgrywa niezmiernie ważną rolę bez względu na wielkość pomieszczenia i dostęp do okna. Przez długie lata pozwoli nam cieszyć się z efektów odpowiednio dobranego światła.