Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego schematu oświetlania pomieszczeń. W starym budownictwie dominującą rolę odgrywała często jedna, sufitowa lampa. Obecnie, w dobie nowych technologii takie rozwiązania odeszły dawno do lamusa. Światło jest ważnym elementem naszego codziennego życia, zadbajmy więc o jego prawidłowe rozplanowanie. Jeszcze przed budową lub remontem warto zadbać o rozkład oświetlenia. Pod uwagę powinniśmy wziąć funkcję pomieszczenia, jego wielkość, układ oraz rozmiar i rozmieszczenie mebli.  Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na oświetlenie w technologii LED (więcej o technologii LED przeczytasz tutaj).
Ponieważ światło w domu pełni rolę użytkową (oświetlenie podstawowe) i estetyczną (oświetlenie dekoracyjne i efektowne) dobór rodzaju oświetlenia  zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Dekoracyjna lampa dodaje wnętrzu charakter.

W architekturze wnętrz przeważnie stosuje się podstawowe oświetlenie z wykorzystaniem opraw halogenowych LED (dostępnych w wielu oryginalnych kolorach) , bądź lamp sufitowych LED. Oświetlenie to można uzupełnić kinkietami LED, lampami podłogowymi LED, biurkowymi LED lub iluminacją z taśm LED.

SALON – serce każdego domu.
Najbardziej eksponowanym  pomieszczeniem w domu jest salon. Ze względu na to jak wiele spełnia funkcji, możemy podzielić to pomieszczenie na dwie główne obszary – jadalnię i strefę relaksu, w której odpoczywamy, oglądamy telewizję lub czytamy. W jadalni, nad stołem powinna znajdować się lampa wisząca o ciepłej barwie światła (więcej o barwach światła i ich zastosowaniu w naszym artykule tutaj), z źródłem światła skierowanym w dół, w stronę stołu.

Lampa wisząca nad stołem doświetli miejsce spożywania posiłków

Lampa wisząca nad stołem doświetli miejsce spożywania posiłków.

W drugiej części salonu, w której przyjmujemy gości i wypoczywamy możemy zastosować wiele form oświetlenia LED. Sprawdzą się tu doskonale lampy podłogowe LED z możliwością regulacji ramion, kinkiety LED lub reflektorki LED ze światłem skierowanym do góry lub do dołu – w zależności, co chcemy w pokoju wyeksponować. Obrazy z iluminacją LED to atrakcyjna dekoracja pomieszczenia. W ciągu dnia mogą służyć jako ozdobny obraz na ścianie, a wieczorem (po włączeniu iluminacji) stają się lampą LED doświetlającą wnętrze. Możliwość wyboru dowolnego rodzaju nadruku sprawia, że znajdują zastosowanie, zarówno w pomieszczeniach tradycyjnych, jak i w nowoczesnych.
(Zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Obrazy z iluminacją LED – nowatorski produkt wystroju wnętrz”).

Obraz podświetlany LED - dekoracyjna lampa w kuchni

Obraz podświetlany LED – dekoracyjna lampa w kuchni.

KUCHNIA – kluczowe miejsce, gdzie często toczy się życie rodzinne. W kuchni jako podstawowe oświetlenie możemy zastosować oprawy sufitowe LED  lub wiszącą lampę LED oświetlającą całe pomieszczenie. Profile LED sprawdzą się idealnie nad blatem roboczym, a światło rozłożone będzie równomiernie na całej długości (powinny być umieszczone poniżej linii wzroku, tak aby nie oślepiały podczas pracy!). Efektownym rozwiązaniem jest również zastosowanie profili LED do podświetlenia szafek przy podłodze.

Światło przy podłodze ciekawie ozdoba wnętrza

Światło przy podłodze ciekawie ozdabia wnętrze.

 

ŁAZIENKA – magiczne miejsce relaksu i wypoczynku.
W łazience sprawdzą się nie tylko sufitowe oprawy LED. Najważniejszy punkt łazienki – lustro należy oświetlić równomiernie. Pionowe lustro powinno być oświetlone obustronnie w celu uniknięcia efektu powstawania cieni. Światło z góry zastosujemy przy lustrach niskich i szerokich. Warto korzystać ze źródeł światła z matowymi lub mlecznymi kloszami, ponieważ nie będą nas oślepiać podczas codziennej toalety.

Oprawy halogenowe nad lustrem zapewnią równomierne oświetlenie

Oprawy halogenowe nad lustrem zapewnią równomierne oświetlenie.

 

SYPIALNIA jako oaza spokoju.
Sypialnia to pomieszczenie bardzo intymne, w którym chcemy odpocząć. Sprawdzi się tu oświetlenie o ciepłej barwie. Idealnym rozwiązaniem będą regulatory  światła, którymi można zmieniać natężenie światła. Jeśli lubimy czytać w łóżku zadbajmy o lampkę nocną LED o odpowiedniej mocy źródła światła.

Odpowiednio dobrane światło w sypialni tworzy nastrojowy klimat

Odpowiednio dobrane światło w sypialni tworzy nastrojowy klimat.

Obecnie lampy LED to nie tylko źródło światła, ale często małe dzieła sztuki, dzięki, którym nasze mieszkanie prezentuje się pięknie o każdej porze dnia. To w jaki sposób oświetlimy poszczególne strefy w domu zależy od naszych potrzeb i preferencji – w bogatej ofercie oświetlenia każde może znaleźć coś dla siebie.
Zapraszamy na stronę www.ledart.net.pl.