W dobie Internetu i urządzeń elektronicznych coraz trudniej w wolnej chwili jest powstrzymać się od surfowania w sieci lub oglądania telewizji, jednak dla wielu osób czytanie książek wciąż pozostaje ulubioną formą relaksu. Zmęczeni po całym dniu pracy lubimy wieczorem odpocząć przy lekturze wybranej książki. Rzadko zdarza się, by w mieszkaniu przeznaczać osobne pomieszczenie na czytelnię. Można jednak tak zagospodarować przestrzeń w określonym pokoju, by znaleźć w nim kącik czytelniczy. Najłatwiej oddzielić tą przestrzeń, stosując odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy zaspokoją oczekiwania i potrzeby przejawiane w tym zakresie? Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze źródła światła przeznaczonego do czytania?

Punktowa lampka oświetli książkę chroniąc oczy przed zmęczeniem

Punktowa lampka oświetli książkę chroniąc oczy przed zmęczeniem.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli lamp należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie będą w równym stopniu nadawać się do wieczornego czytania. Podczas wyboru zwróćmy uwagę przede wszystkim na stan skupienia światła oraz jego natężenie.
Wzrok męczy się przy za słabym, ale też przy zbyt mocnym świetle. W pokoju światło powinno być rozproszone, ponieważ nasze oczy nie lubią mocnych kontrastów. Światło ma więc padać równomiernie z góry, a dodatkowo do czytania należy używać lampki, która powinna świecić punktowo na książkę.

Nasze oczy nie lubią zbyt mocnych kontrastów - zadbajmy podczas czytania o równomierne oświetlenie

Nasze oczy nie lubią zbyt mocnych kontrastów – zadbajmy podczas czytania o równomierne oświetlenie.

W miejscach, w których pracujemy warto używać oświetlenia w zimnej barwie, bo ono motywuje do pracy. Ciepła barwa światła sprzyja relaksowi i takie właśnie światło powinno być montowane w lampach do czytania [Więcej o odpowiednim doborze barwy światła znajdziesz w naszym artykule TUTAJ]. W tym zakresie sprawdzą się  lampy do czytania ze źródłem światła w technologii LED. Zastosowanie diody LED zapewnia dobór odpowiedniej mocy i temperatury barwowej (w przedziale 3000 – 3500 K, czyli barwa biała ciepła).
Każde źródło światła posiada parametr zwany strumieniem świetlnym, określający całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła. Jednostką miary strumienia świetlnego jest lumen [lm]. Należy więc przy wyborze źródła światła lampki do czytania LED kierować się właśnie tą jednostką miary. Żarówki LED o wielkości strumienia świetlnego około 400 lm najlepiej sprawdzą się w kąciku czytelniczym.

sprawdzone-zrodla-swiatla-led-w-ledart-krakow

Warto wybrać dobrej jakości, sprawdzone źródła światła LED. Polecanym i testowanym przez nas producentem oświetlenia LED jest firma Max-LED [produkty można znaleźć w naszym sklepie, klikając w powyższy obrazek].

W każdym mieszkaniu znajdzie się ustronne miejsce (np. w salonie), które idealnie nadaje się do wypoczynku z książką. Planując oświetlenie kącika czytelniczego powinniśmy starać się łączyć użyteczność z estetyką. Należy wybrać takie źródło lub źródła światła, które sprawią, że treść książki będzie doskonale widoczna dla oczu, ale jednocześnie lampy LED same w sobie będą ozdobami. Do wyboru mamy stojące lampy LED o bardziej klasycznym kształcie, z dużym abażurem, jak również nowoczesne, smukłe lampy podłogowe LED.

Istotne jest równomierne oświetlenie kącika czytelniczego

Istotne jest równomierne oświetlenie kącika czytelniczego.

Stołowe lampy LED z ruchomym ramieniem umożliwią nam sterowanie światłem w zależności od potrzeb. Pamiętajmy jednak, aby lampę LED do czytania ustawić z boku i odrobinę z tyłu. Tak, żeby nie oślepiało i nawet kątem oka nie widzieć źródła światła LED. Książka powinna znajdować się w odległości około 40 cm od oczu. Do kącika czytelniczego wybierajmy te lampy LED, które wyposażone są w nieprzezroczysty abażur, tak aby źródło światła nie było widoczne i tym samym nie powodowało efektu olśnienia.

Nowoczesna lampa podłogowa z dużym kloszem i ukrytym źródłem światła LED

Nowoczesna lampa podłogowa z dużym kloszem i ukrytym źródłem światła LED.

W sypialni mamy szereg możliwych zastosowań oświetlenia LED do czytania. Lampki nocne LED oraz kinkiety LED również z ruchomym ramieniem zapewnią komfort podczas nocnego czytania.
Praktyczne i ładne kinkiety LED lub nocne lampki LED po obu stronach łóżka to idealny dodatek do minimalistycznych wnętrz, gdzie ważne jest zagospodarowanie miejsca. Ruchome ramie niektórych nowoczesnych lamp LED sprawia, że dość swobodnie możemy ustalać kierunek, w którym pada jasny strumień światła – tym samym wyraźnie zwiększa się komfort widzenia. Usytuowanie kinkietu LED tuż nad głową pozwala skierować światło wprost na czytaną książkę.

Nocne lampki LED przy łóżku idealnie sprawdzą się podczas wieczornego czytania

Nocne lampki LED przy łóżku idealnie sprawdzą się podczas wieczornego czytania.

Na przyjemność płynącą z czytania składa się całkiem sporo czynników, które muszą wzajemnie się uzupełniać. Oświetlenie oraz wygodne siedzisko są jednak spośród nich wszystkich najważniejsze. Odpowiednio dobrane źródło światła podczas czytania zapewni nam komfort i relaks, a naszym oczom ochronę przed wadami i zmęczeniem.