Podczas remontu i urządzania pomieszczeń, często skupiamy się na układzie i wystroju, na wyborze właściwych mebli, kolorów ścian i podłóg, a zapominamy o tak ważnym aspekcie, jakim jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Mowa tu nie tylko o rozkładzie punktów świetlnych, względnie ich mocy, ale także o wybraniu temperatury barwowej światła, która ma szczególny wpływ na klimat wnętrza oraz na nasze samopoczucie.
Do niedawna producenci oświetlenia nie dawali nam zbyt dużego wyboru temperatury barwowej. Najbardziej popularne ciepłe światło, otrzymywaliśmy za pomocą tradycyjnej żarówki żarowej, a kolor biały zimny dostępny był głównie w świetlówkach i lampach halogenowych. Jednak dziś, dzięki szybko rozwijającej się technologii LED, możemy szczegółowo dobrać parametry oświetlenia. Od kształtu i mocy, przez strumień świetlny oraz kąt świecenia,po barwę światła.
Temperatura barwowa określa, jaki odcień bieli ma światło. Jest to obiektywna miara barwy, danego źródła światła, którą mierzymy w Kelwinach (K). Skala temperatury barwowej obejmuje od 2000 K do 30000 K. Porównana jest w następujący sposób: 2000 K odpowiada barwie światła świeczki, 2800 K to światło tradycyjnej żarówki, 3000 K – wschody i zachody Słońca, 3200 K to lampy studyjne, 6500 K – barwa dzienna, 10000-15000 K to czyste niebieskie niebo, a 28000-30000 K to kolor odpowiadający błyskawicy. Rozpiętość temperatury światła jest szeroka, jednak na potrzeby użytkowe wyróżnia się trzy podstawowe barwy światła:
- 3000 K – Biała ciepła (z ang. Warm White – WW)
- 4500 K – Biała neutralna (z ang. Neutral White – NW)
- 6000 K – Biała zimna (z ang. Cool White – CW)
Światło daje nam energię i aktywność w codziennym życiu. Odcień światła ma szczególny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Światło ciepłe ma właściwości rozluźniające i relaksacyjne, a barwy chłodniejsze pobudzają do działania, sprzyjają koncentracji i wspierają pracę umysłową.
Wybierając żarówki LED warto zwrócić uwagę na to, jaką funkcję ma spełniać dane pomieszczenie. Oświetlenie w sypialni powinno mieć barwę ciepłą, która nie zaburzy naszego rytmu dobowego. Analogicznie w gabinecie lub warsztacie, czyli miejscach służących do pracy, oświetlenie LED powinniśmy dobierać w chłodniejszej tonacji – białej zimnej lub neutralnej. W pozostałych pokojach takich, jak salon, kuchnia, łazienka, przedpokój, pokój dziecka, oświetlenie może zostać różnie dobrane, z uwzględnieniem stylu, kolorystyki ścian i mebli oraz indywidualnych preferencji użytkowników.
Ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie barw światła w jednym pomieszczeniu. Przykładowo, główne oświetlenie w kuchni, może być ciepłe, co nada jej przytulny wygląd. Za to, do oświetlenia blatów w kuchni, możemy dobrać światło białe neutralne, nie tylko dlatego,iż jest to miejsce pracy, ale również, przygotowywane potrawy będą wyglądać bardziej smakowicie.
Mieszanie odcieni światła, możemy również zastosować w pokoju dziecinnym. W lampce na biurko powinna być założona żarówka w barwie zimnej lub neutralnej, co będzie sprzyjać w nauce i koncentracji. Łóżko warto oświetlić lampą o delikatniejszym ciepłym świetle.
Przy doborze temperatury oświetlenia pamiętajmy o zasadzie: Jedna lampa – jedna barwa światła! W żyrandolu z kilkoma punktami świetlnymi, możemy zastosować tylko jeden, wybrany odcień światła. Ta sama zasada, powinna być stosowana w punktach świetlnych na suficie. Jeśli w pomieszczeniu są oprawy sufitowe, to dobierajmy do nich żarówki tylko w jednej barwie. Równie ważne jest to, aby odpowiednio łączyć kolory światła. Reguła dotyczy następującego łączenia barw: ciepłe można połączyć z neutralnymi, a neutralne z zimnymi. Zestawienie białego ciepłego z zimnym, może nie dać nam satysfakcjonującego efektu.
Kolorystyką światła można oddziaływać na wygląd pomieszczeń i przedmiotów. Dzięki barwie chłodniejszej kolory ciepłe słabną, a zimne wzmacniają się. Neutralne i zimne oświetlenie wydobywa naturalne kolory, a ciepłe może je „zniekształcać”. Przedmioty oświetlone barwą białą zimną są szybciej dostrzegane przez ludzkie oko, wydają się być bardziej atrakcyjne.
To wszystko spowoduje, że miejsca, w których będziemy przebywać, będą otulone odpowiednim światłem, adekwatnym do naszego nastroju i oczekiwań.