Podczas remontu i urządzania pomieszczeń, często skupiamy się na układzie i wystroju, na wyborze właściwych mebli, kolorów ścian i podłóg, a zapominamy o tak ważnym aspekcie, jakim jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Mowa tu nie tylko o rozkładzie punktów świetlnych, względnie ich mocy, ale także o wybraniu temperatury barwowej światła, która ma szczególny wpływ na klimat wnętrza oraz na nasze samopoczucie.

lampy_nad_stol_w_jadalni_swiatlo_cieple_ledart-net-pl

Do niedawna producenci oświetlenia nie dawali nam zbyt dużego wyboru temperatury barwowej. Najbardziej popularne ciepłe światło, otrzymywaliśmy za pomocą tradycyjnej żarówki żarowej, a kolor biały zimny dostępny był głównie w świetlówkach i lampach halogenowych. Jednak dziś, dzięki szybko rozwijającej się technologii LED, możemy szczegółowo dobrać parametry oświetlenia. Od kształtu i mocy, przez strumień świetlny oraz kąt świecenia,po barwę światła.

Temperatura barwowa określa, jaki odcień bieli ma światło. Jest to obiektywna miara barwy,  danego źródła światła, którą mierzymy w Kelwinach (K). Skala temperatury barwowej obejmuje od 2000 K do 30000 K. Porównana jest w następujący sposób: 2000 K odpowiada barwie światła świeczki, 2800 K to światło tradycyjnej żarówki, 3000 K – wschody i zachody Słońca, 3200 K to lampy studyjne, 6500 K – barwa dzienna, 10000-15000 K to czyste niebieskie niebo, a 28000-30000 K to kolor odpowiadający błyskawicy. Rozpiętość temperatury światła jest szeroka, jednak na potrzeby użytkowe wyróżnia się trzy podstawowe barwy światła:

  • 3000 K – Biała ciepła (z ang. Warm White – WW)
  • 4500 K – Biała neutralna (z ang. Neutral White – NW)
  • 6000 K – Biała zimna (z ang. Cool White – CW)

Podział temperatury barwowej.

Światło daje nam energię i aktywność w codziennym życiu. Odcień światła ma szczególny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Światło ciepłe ma właściwości rozluźniające i relaksacyjne, a barwy chłodniejsze pobudzają do działania, sprzyjają koncentracji i wspierają pracę umysłową.

Wybierając żarówki LED warto zwrócić uwagę na to, jaką funkcję ma spełniać dane pomieszczenie. Oświetlenie w sypialni powinno mieć barwę ciepłą, która nie zaburzy naszego rytmu dobowego. Analogicznie w gabinecie lub warsztacie, czyli miejscach służących do pracy, oświetlenie LED powinniśmy dobierać w chłodniejszej tonacji – białej zimnej lub neutralnej. W pozostałych pokojach takich, jak salon, kuchnia, łazienka, przedpokój, pokój dziecka, oświetlenie może zostać różnie dobrane, z uwzględnieniem stylu, kolorystyki ścian i mebli oraz indywidualnych preferencji użytkowników.

Ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie barw światła w jednym pomieszczeniu. Przykładowo, główne oświetlenie w kuchni,  może być ciepłe, co nada jej przytulny wygląd. Za to, do oświetlenia blatów w kuchni,  możemy dobrać światło białe neutralne, nie tylko dlatego,iż jest to miejsce pracy, ale również, przygotowywane potrawy będą wyglądać bardziej smakowicie.

Oświetlenie w kuchni.

Mieszanie odcieni światła, możemy również zastosować w pokoju dziecinnym. W lampce na biurko powinna być założona żarówka w barwie zimnej lub neutralnej, co będzie sprzyjać w nauce i koncentracji. Łóżko warto oświetlić lampą o delikatniejszym ciepłym świetle.

odpowiednio-dobrane-swiatlo-wplywa-na-nasz-nastroj-ledart-net-pl

Przy doborze temperatury oświetlenia pamiętajmy o zasadzie: Jedna lampa – jedna barwa światła! W żyrandolu z kilkoma punktami świetlnymi, możemy zastosować tylko jeden, wybrany odcień światła. Ta sama zasada, powinna być stosowana w punktach świetlnych na suficie. Jeśli w pomieszczeniu są oprawy sufitowe, to dobierajmy do nich żarówki tylko w jednej barwie. Równie ważne jest to, aby odpowiednio łączyć kolory światła. Reguła dotyczy następującego łączenia barw: ciepłe można połączyć z neutralnymi, a neutralne z zimnymi. Zestawienie białego ciepłego z zimnym, może nie dać nam satysfakcjonującego efektu.

Kolorystyką światła można oddziaływać na wygląd pomieszczeń i przedmiotów. Dzięki barwie chłodniejszej kolory ciepłe słabną, a zimne wzmacniają się. Neutralne i zimne oświetlenie wydobywa naturalne kolory, a ciepłe może je „zniekształcać”. Przedmioty oświetlone barwą białą zimną są szybciej dostrzegane przez ludzkie oko, wydają się być bardziej atrakcyjne.

To wszystko spowoduje, że miejsca, w których będziemy przebywać, będą otulone odpowiednim światłem, adekwatnym do naszego nastroju i oczekiwań.