Remontując mieszkanie lub budując dom mamy obecnie szereg rozwiązań, które możemy zastosować chcąc prawidłowo i funkcjonalnie oświetlić pomieszczenia. Przy doborze oświetlenia do domu najważniejszą rolę odgrywa oświetlenie sufitowe. Kinkiety, lampki podłogowe lub stolikowe to dodatki dopełniające całości.
Jak więc rozplanować oświetlenie sufitowe, aby spełniało nasze oczekiwania? Musimy zacząć od wyboru samego sufitu, który możemy wykończyć tynkiem i gładzią lub wybrać sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych (tzw. regips). Podwieszany sufit stanowi po pierwsze parawan osłaniający przewody wentylacyjne oraz kable, a po drugie mamy większe możliwość umieszczenia różnego rodzaju oświetlenia.
1. Oprawy halogenowe LED
Odpowiednio rozmieszczone oprawy sufitowe z żarówkami LED (tzw. halogeny) dają jednolicie rozproszone oświetlenie w całym pomieszczeniu. Oczka sufitowe są instalowane w otworach o dobranej średnicy. Do wyboru mamy oprawy stalowe, aluminiowe oraz szklane do wbudowania, jak również oprawy natynkowe (przeznaczone do sufitów niepodwieszanych). Szczególnie polecamy oprawki wykonane z aluminium, których wygląd jest bardziej elegancki i występują w różnych kształtach (okrągłe, kwadratowe, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne).
Polska firma LEDart, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyła oprawy aluminiowe z możliwością doboru praktycznie dowolnej barwy. Kolor opraw możemy dobrać do przewodniej tonacji pomieszczeń, kolorów ścian i sufitów oraz kolorystyki elementów dekoracyjnych w pomieszczeniach. Ogromną popularność zdobyły już eleganckie oprawy w kolorze głębokiego czarnego matu oraz oprawki aluminiowe LED w modnych kolorach: rdzy, miedzi, mięty, grafitu i czerwieni. Halogeny w kolorze rdzawym, miedzianym oraz czarnym matowym to nieodłączny element loftów i pomieszczeń w stylu industrialnym. Oprawy sufitowe miętowe ciekawie komponują się z szarymi ścianami, a czerwone polecane są do pomieszczeń zachowanych w kolorystyce czarno-czerwonej. Dużym atutem lamp tego typu jest możliwość regulowania kąta padania światła (oprawy ruchome).
2. Lampy sufitowe
Lampy wiszące i plafony to wciąż najpopularniejsze główne oświetlenie sufitowe, które nie tylko spełnia funkcję użytkową, ale też może zostać piękną dekoracją wnętrz. Na rynku oświetleniowym, każdy znajdzie coś dla siebie. Klasyczne żyrandole czy plafony, jak również nowoczesne lampy LED o nietypowych kształtach. Bogactwo form i kolorów sprawia, że bez problemu znajdziemy lampy do salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego.
3. Oświetlenie sufitowe – taśmy LED
Ciekawie zaprojektowana iluminacja z wykorzystaniem taśm LED może stworzyć niepowtarzalny klimat pomieszczenia. Taśmy składają się z diod LED umieszczonych w jednym ciągu na specjalnym elastycznym podłożu z taśmą dwustronnie klejącą. Taśmy LED występują w wielu wariantach kolorystycznych, o różnej mocy diod i gęstości ich rozmieszczenia. Na rynku znajdziemy produkty w różnych cenach i jakości. Przy zakupie odradzamy kierowanie się wyłącznie ceną, gdyż najtańsze produkty cechuje niska jakość związana z trwałością taśm, natężeniem strumienia świetlnego, a także niejednolitą barwą światła.
Jest to nowoczesne, niemniej jednak coraz bardziej popularne, rozwiązanie w dziedzinie oświetlenia wnętrz. W zależności od modelu pasków LED możemy uzyskać efekt dekoracyjny lub efekt mocnego oświetlenia wnętrza. Zastosowanie specjalnych modułów sprawia, ze możemy sterować regulacją jasności lub barwą światła z poziomu pilota bądź sterownika ściennego.
4. Gwiezdne niebo
Aranżacja sufitu przy pomocy oświetlenia światłowodowego jest namiastką chwil pod niebem pełnym gwiazd. Gwiezdne niebo jest niesamowicie oryginalnym i bardzo efektownym oświetleniem sufitu. Ten rodzaj oświetlenia daje niesamowity efekt, który pięknie prezentuje się w salonie, a w sypialni przenosi nas w krainę marzeń. Możliwy jest dobór ilości oraz wielkości światłowodów, dzięki czemu konstelacje gwiezdne możemy zaprojektować sami. Ponadto zestawy gwiazd występują w różnej kolorystyce (np. biały ciepły i zimny, RBG). Gwieździste niebo światłowodowe szczególnie chętnie wykorzystywane jest pokojach hotelowych, salach restauracyjnych, basenach oraz ośrodkach SPA, gdzie zachwyca gości i stanowi niesamowitą świetlną atrakcję.
5. Systemy szynowe, tzw. szynoprzewody
System szynowy ma tę zaletę, że można zasilać kilka lamp za pomocą jednego podłączenia do prądu. Jest to bardzo korzystne zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie gniazdka i przyłącza do prądu występują w niewielkiej ilości. System szynowy nadaje się także do aranżacji oświetlenia w nowym budownictwie. Szynoprzewód to rewelacyjne rozwiązanie nad stół w jadalni (tym bardziej, gdy mamy stół rozkładany). Zamontowana na nim wisząca lampa może zmieniać swoje położenie tak, aby zawsze była pośrodku stołu. Dzięki szynoprzewodom niemalże jednym ruchem możemy zmienić ilość, miejsce, a nawet rodzaj zamontowanych we wnętrzu opraw, co sprawdza się w minimalistycznych pomieszczeniach. Powoduje to, że dopasowanie oświetlenia do zmieniającej się funkcji wnętrza jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej i nie wymaga wprowadzania dodatkowych zmian w instalację elektryczną.
Właściwy dobór źródeł światła i ich oryginalne rozmieszczenie mogą przynieść wspaniałe efekty przy aranżacji wnętrz. Technologia LED zapewnia nam energooszczędność przy długiej żywotności produktów.