Przedpokój, czyli jak oświetlić małe wnętrze?

Przedpokój to ta część mieszkania, o której często zapominamy.
A przecież jest miejscem istotnym w codziennym funkcjonowaniu domowników. To właśnie w przedpokoju przecinają się ścieżki komunikacyjne. Śmiało można powiedzieć, że jest on miejscem pierwszego wrażenia, kiedy przyjmujemy gości. Istotne są meble, czy wieszaki na odzież wierzchnią, duże lustro, w którym przeglądniemy się tuż przed wyjściem. A światło? Ponieważ większość z nas ma przedpokój bez dostępu do naturalnego światła, dlatego dobrze dobrane oświetlenie odgrywa tu bardzo ważną rolę.

Odpowiednio rozplanowane światło w przedpokoju daje piękny efekt (oprawy sufitowe można znaleźć na stronie https://goo.gl/5EZgL6)
Odpowiednio rozplanowane światło w przedpokoju daje piękny efekt (oprawy sufitowe można znaleźć na stronie https://goo.gl/5EZgL6)

1.    Przede wszystkim: PLAN!
W większości jesteśmy posiadaczami niewielkich przedpokoi, dlatego wybierając oświetlenie  musimy brać pod uwagę wielkość
i wysokość pomieszczenia. Ważne jest zwrócenie uwagi na kolorystykę ścian i mebli jakie zastosujemy oraz na to, aby styl oświetlenia korytarza nawiązywał do oświetlenie w pozostałej części mieszkania. Lampy powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ponieważ we wnętrzu pozbawionym naturalnego światła musimy mieć możliwość wykonywania określonych, codziennych czynności. Przedpokój stanowi wizytówkę domu, dlatego bez obaw można zastosować tu również kilka form dekoracyjnego oświetlenia LED.

Dla miłośników klasyki szklany plafon w w ciekawym projekcie (plafon Gala dostępny na stronie https://goo.gl/4opg7r)
Dla miłośników klasyki szklany plafon w w ciekawym projekcie (plafon Gala dostępny na stronie https://goo.gl/4opg7r)

2.    Lampa na suficie
Kiedy mamy już rozeznanie w tym, jak chcemy zaaranżować tą często niewielką przestrzeń, możemy swobodnie dobierać oświetlenie sufitowe, które jest ważnym punktem w każdym pomieszczeniu. Wygodna formą oświetlenia są na pewno oprawy sufitowe LED (więcej informacji o tym jak oświetlić sufit TUTAJ). Wystarczy zastosować kilka oczek halogenowych, żeby dobrze oświetlić przestrzeń.  Ciekawą alternatywą dla opraw klasycznych są kolorowe oprawy halogenowe, które będą spełniały rolę nie tylko lampy sufitowej, ale też ciekawej dekoracji. W niskim przedpokoju  doskonale sprawdzą się plafony LED  dostępne w różnych stylach
i formach. Dla kochających nowoczesne formy idealnym rozwiązaniem będą plafony LED o fantazyjnych kształtach wykonane w technologii LED przez polskiego producenta LIS Lighting. Dla lubiących bardziej klasyczny styl optymalnym rozwiązaniem będą lampy sufitowe LED ze źródłem światła ukrytym pod szklanym kloszem.

Nowoczesna sufitowa lampa LED będzie oryginalną ozdobą przedpokoju (lampa SPINER dostępna na stronie https://goo.gl/7gjodq)
Nowoczesna sufitowa lampa LED będzie oryginalną ozdobą przedpokoju (lampa SPINER dostępna na stronie https://goo.gl/7gjodq)

3.    Oświetlmy lustro!
Nieodłącznym elementem przedpokoju pozostaje lustro.
Po pierwsze jest to funkcjonalny przedmiot, dzięki któremu przed wyjściem możemy dokonać ostatnich poprawek w makijażu, czy garderobie. Ale też optycznie powiększa niewielkie wnętrze. Ważne jest więc jego prawidłowe oświetlenie. Pionowe lustro powinniśmy oświetlić równomiernie po bokach, poziome od góry, stosując
do tego odpowiednie kinkiety LED lub profile LED.

Kinkiet LED o nowoczesnym designie to doskonała lampa ścienna nad lustro (lampa LARGO dostępna na stronie https://goo.gl/Tzeenr)

4.    Oświetlenie dekoracyjne
W korytarzu nie przebywamy zbyt długo tylko tyle ile musimy. Można jednak ciekawie zaaranżować tą przestrzeń za pomocą nowoczesnego oświetlenia LED. Oczywiście podświetlany sufit taśmą LED to jedna z form dekoracji. Innym ciekawym elementem może być zastosowanie taśm LED również przy podłodze. Ta ciekawa forma światła liniowego sprawdzi się zwłaszcza w nocy, gdy chcemy zostawić świetlny punkt. Idealnie będą pasowały również oprawy punktowe, które rozpraszają światło tuż nad podłogą.  Pozwoli nam to na  swobodę poruszania się w nocy bez konieczności włączania światła sufitowego. Ciekawą alternatywą będzie również obraz podświetlany LED, który może stanowić oryginalną lampę ścienną LED. Zaletą tego dekoracyjnego oświetlenia LED  jest jego energooszczędność, dlatego bez obaw może być włączony całą noc.

Oprawy punktowe zamontowane tuż nad podłogą to funkcjonalne oświetlenie do przedpokoju (oprawy schodowe SKOFF dostępne na stronie https://goo.gl/TCttjz)

W małym przedpokoju z reguły nie możemy stosować zbyt dużej liczby mebli, czy dodatków. Dlatego postawmy na światło. Oświetlenie, które nie przytłacza i rozświetla w efektowny sposób wnętrze sprawi, że nasz przedpokój będzie prawdziwą wizytówką domu.

Obalamy stereotypy, czyli 5 powszechnych mitów o oświetleniu LED

Lampy LED jak każdy innowacyjny produkt ma swoich zwolenników  i przeciwników. My należymy zdecydowanie do tych pierwszych, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem kilku najpowszechniejszych mitów, które narosły wokół oświetlenia LED.

1.    Oświetlenie LED jest szkodliwe ⇒ Prawda, czy fałsz?
FAŁSZ. Możliwość uszkodzenia siatkówki oka światłem niebieskim, to popularny mit związany ze źródłami światła LED. Promieniowanie niebieskie wchodzi w skład widma światła dziennego, jak i światła wytwarzanego sztucznie. Światło niebieskie jest potrzebne ponieważ, reguluje nasze biologiczne procesy. Światło niebieskie emitują smartfony, telewizory, czy tablety, a długie wpatrywanie się w ekran faktycznie może spowodować tzw. efekt suchego oka.  Postęp technologiczny sprawił, że nie jesteśmy w stanie tego całkowicie wyeliminować. Lampy LED nie są groźne dla naszego wzroku, jeśli są wykonane zgodnie z normami technicznymi i pochodzą od sprawdzonych producentów oświetlenia LED. Poza tym światło LED nie pulsuje, zatem nie męczy naszego wzroku.

Prawidłowo dobrane oświetlenie LED jest bezpieczne dla naszego wzroku
Prawidłowo dobrane oświetlenie LED jest bezpieczne dla naszego wzroku

2.    LEDy są drogie ⇒ Prawda, czy fałsz?
FAŁSZ nic bardziej mylnego! Obecnie oświetlenie LED jest coraz tańsze. Wybierając źródła światła LED mamy pewność, że kupujemy produkt na wiele lat i do tego energooszczędny. Dzięki elastyczności oświetlenia LED istnieje możliwość stworzenia w domu, biurze, czy lokalu użytkowym wielu scen świetlnych, które będą dekoracją pomieszczeń. Warto więc zainwestować w lampy LED, by przez długie lata cieszyć się z wysokiej jakości oświetlenia.

Max-LED to uznany producent oświetlenia LED wysokiej jakości w przystępnej cenie (produkty MAX-LED dostępne na stronie <a href="https://goo.gl/m7YtfK">https://goo.gl/m7YtfK</a>)
Max-LED to uznany producent oświetlenia LED wysokiej jakości w przystępnej cenie (produkty MAX-LED dostępne na stronie https://goo.gl/m7YtfK)

3.    Żarówki LED nie są odporne na niskie temperatury ⇒ Prawda, czy fałsz?
FAŁSZ. Dzięki oświetleniu LED możliwe jest stworzenie niepowtarzalnych scen świetlnych w ogrodzie, na tarasie i balkonie stosując, np. podświetlane donice LED, kule LED lub podświetlane kubiki LED. Ogród, taras lub podjazd mogą być elegancko oświetlone przez cały rok, nawet przy bardzo niskich temperaturach. Elewacje budynków z powodzeniem oświetlą węże świetlne LED Neon Flex, które zastępują tradycyjne neony.

Donice podświetlane LED są odporne na warunki atmosferyczne (donica dostępna na stronie https://goo.gl/erx3Zr)
Donice podświetlane LED są odporne na warunki atmosferyczne (donica Grande dostępna na stronie https://goo.gl/erx3Zr)

4.    W lampach LED nie można stosować ściemniaczy ⇒ Prawda, czy fałsz?
Zdecydowanie FAŁSZ. Sterowniki natężenia światła stosowane są przy oświetleniu LED. Decydując się jednak na żarówkę LED, którą chcemy sterować za pomocą ściemniacza musimy zwrócić uwagę na oznaczenia. DIMM lub DIMMABLE (z ang. ściemnialne) na opakowaniu oznacza, iż można sterować natężeniem światła lampy.

Oświetlenie LED z możliwością regulacji natężenia światła (sterowniki regulacji jasności można znaleźć na stronie <a href="https://goo.gl/EfDeRO">https://goo.gl/EfDeRO</a>)
Oświetlenie LED z możliwością regulacji natężenia światła (sterowniki regulacji jasności można znaleźć na stronie https://goo.gl/EfDeRO)

5.    LEDy nie są odporne na wstrząsy ⇒ Prawda, czy fałsz?
FAŁSZ. Jak każde urządzenie również diody LED mogą ulec zniszczeniu przy użytkowaniu niezgodnym z ich przeznaczeniem. Jednak są dużo bardziej odporne na zniszczenie, wstrząsy niż klasyczne żarówki ze względu na brak delikatnych włókien żarowych i szklanych elementów. Jest to na pewno ogromna zaleta diod LED zwłaszcza w pomieszczeniach, z których korzystają dzieci.

Biurkowa lampka LED z gwarancją bezpieczeństwa (lampka dostępna na stronie <a href="https://goo.gl/5Shsr4">https://goo.gl/5Shsr4</a>)
Biurkowa lampka LED z gwarancją bezpieczeństwa (lampka dostępna na stronie https://goo.gl/5Shsr4)

Diody LED zmieniają nasze życie na lepsze. Mamy możliwość oświetlenia punktów, których przy tradycyjnych lampach nie da się oświetlić. Nie trzeba kosztownych inwestycji, by stworzyć w domu ciekawą dekorację świetlną, która będzie służyła nam przez wiele lat. Oświetlenie LED jest więc bezpieczne i funkcjonalne.

 

Żarówki LED- Krótki Poradnik

Energooszczędność i długa żywotność to nie jedyne korzyści wymiany tradycyjnego oświetlenia na LED. Ale jak wybrać odpowiednią żarówkę LED? Czym się kierować, aby otrzymać produkt najwyższej jakości? Odpowiadamy i podpowiadamy.

Tradycyjne oświetlenie odchodzi do lamusa.
Tradycyjne oświetlenie odchodzi do lamusa.

1.    Gwint
Wybór żarówki LED należy zacząć od wskazania  rodzaju mocowania jaki stosowany jest w lampie, w której chcemy zmienić źródło światła. Najczęściej spotykanymi są te z dużym gwintem (E27), małym gwintem (E14), oraz tzw. gwintem bagnetowym (GU10 i MR16). Te ostatnie stosowane najczęściej w oprawach sufitowych.

Żarówka z gwintem GU10
Żarówka z gwintem GU10 firmy MAXLED (dostępna na stronie https://goo.gl/up4mal)

2.    Moc, czy lumeny?
Oczywiście na opakowaniach żarówek LED znajdziemy informację o mocy źródła światła. Jest to jednak kwestia drugorzędna przy wyborze oświetlenia LED. Lampy LED cechują się dużo większą sprawnością, tzn. przy stosunkowo niewielkiej mocy potrafią wyemitować dużo więcej światła. Jednostką, która określa wielkość strumienia świetlnegolumeny. Jeśli chcemy, aby żarówka LED dawała nam więcej światła powinniśmy wybrać taką, która ma większy strumień świetlny (porównanie w poniższej tabeli).

Tabela porównująca wartości żarówek klasycznych z żarówkami LED.
Tabela porównująca wartości żarówek klasycznych z żarówkami LED.

Ile potrzebujemy lumenów w pomieszczeniu? Wszystko zależy od wielkości wnętrza, wysokości, ilości i rozmieszczenia mebli oraz od indywidualnych potrzeb. Poniżej przedstawiamy przybliżoną ilość lumenów na 1 m2 danego pomieszczenia.

Przybliżona ilość lumenów na m2 pomieszczenia
Przybliżona ilość lumenów na m2 pomieszczenia

3.    Wydajność żarówki LED
Efektywność świetlną źródła światła LED obliczamy poprzez dzielenie strumienia świetlnego [lm] przez moc [W] żarówki LED. Otrzymany iloraz daje nam informację jak wydajne i oszczędne jest wybrane przez nas źródło światła LED. Im ten współczynnik jest wyższy tym lepiej. Nie może być jednak niższy niż 70 lm/W. Dla przykładu żarówka klasyczna o mocy 60W ma efektywność świetlną wynosząca jedynie 14 lm/W.

Żarówka E27 firmy MAXLED (dostępna na stronie https://goo.gl/JTnge1)
Żarówka E27 firmy MAXLED (dostępna na stronie https://goo.gl/JTnge1)

4.    Barwa światła
Informacja o barwie światła, a dokładniej jego temperaturze barwowej podawana jest w kelwinach [K]. Im wartość jest wyższa tym światło jest zimniejsze. Barwa światła w żarówkach tradycyjnych nie przekracza 3000K, natomiast w żarówkach LED możemy wybrać spośród trzech barw światła białego – ciepłej (3000-3500K), neutralnej (4000-4500K) oraz zimnej (5000-6000K). Jedynie przy żarówkach dekoracyjnych LED filament barwa światła ciepła przyjmuje wartość 2200K. (Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia znajdziecie w naszym innym artykule TUTAJ).

Barwa biała neutralna, ciepła i zimna (więcej na stronie https://goo.gl/oMvIn1)
Barwa biała neutralna, ciepła i zimna (więcej na stronie https://goo.gl/oMvIn1)

5.    Oddawanie barw
Współczynnik oddawania barw (CRI) wyrażony jest liczbą z przedziału od 0 do 100 i określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalnie.
6.    Kąt świecenia
Zależny jest od zastosowanych diod i kształtu żarówki LED. W żarówkach LED GU10 i MR16 stosowanych w oprawach sufitowych kąt padania światła wynosi zwykle 120 stopni. W żarówkach E27 i E14 kąt może wynieść nawet 160 stopni (światło jest dobrze rozproszone po pomieszczeniu).

żarówka E14 firmy MAXLED (dostępna na stornie https://goo.gl/CO8rZY)

7.    Żarówki dekoracyjne Filament
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów producenci oświetlenia decydują się na wprowadzanie coraz nowszych rozwiązań. Dla wszystkich miłośników klasycznych form i rustykalnego stylu stworzone zostały żarówki dekoracyjne LED filament, nawiązujące do klasycznych. Zawierają włókna LED umieszczone podobnie jak tradycyjne włókno żarowe. W żarówkach LED filament wykorzystano najnowszy typ diody COG, czyli podłużną strukturę powleczoną obustronnie luminoforem. Modele filamentów różnią się między sobą kształtem, mocowaniem oraz wielkością mocy.

Żarówki LED filament świetnie sprawdzą się jako oświetlenie dekoracyjne (żarówki filament znajdziecie na naszej stronie https://goo.gl/ayRjI4)
Żarówki LED filament świetnie sprawdzą się jako oświetlenie dekoracyjne (żarówki filament znajdziecie na naszej stronie https://goo.gl/ayRjI4)

8.    Przyszłość oświetlenia
Żarówki LED sterowane pilotem i zmieniające kolor światła to współczesny trend, który się rozwija i zmienia oblicze branży oświetlenia. Tego typu oświetlenie punktowe LED nie różni się budową od zwykłej żarówki LED, ale zastosowane moduły dają możliwość dowolnej konfiguracji różnych scen świetlnych z poziomu pilota lub urządzeń mobilnych.

Inteligentne oświetlenie domu za dotknięciem palca (wszystkie żarówki i akcesoria dostępne na stronie https://goo.gl/3gj99W)
Inteligentne oświetlenie domu za dotknięciem palca (wszystkie żarówki i akcesoria dostępne na stronie https://goo.gl/3gj99W)

Przy zakupie żarówek LED nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, wystarczy, że będziemy kierować się kilkoma parametrami, a wybierzemy produkt naprawdę dobrej jakości. Pamiętajmy, że to nie cena, ani moc żarówki jest wyznacznikiem dobrego produktu, ale właśnie wysoka liczba lumenów, wydajność, barwa światła oraz współczynnik CRI.

Szlachetna prostota, czyli 10 lamp w stylu skandynawskim

Prosta forma mebli i dodatków, naturalne materiały takie jak drewno, len i bawełna, wszystko w jasnych kolorach, odcieniach szarości i pasteli to cechy stylu, który na dobre rozgościł się nad Wisłą. Tą niezwykłą popularność zawdzięczamy Skandynawom, którzy cenią sobie dużo bardziej funkcjonalność i wygodę, niż zbędne ozdoby. Ale, czy moda na prostotę nie oznacza nudy? Nic bardziej mylnego. Styl skandynawski to pragmatyczne podejście do przedmiotów, a najważniejszą rolę odgrywa światło. Lamp nawiązujących do prostych form stylu skandynawskiego jest bardzo wiele. Oto kilka naszych propozycji:

1.    Ażurowe klosze
BACKAZ to seria ciekawych lamp wiszących LED o drewnianych, ażurowych kloszach. BACKAZ to nie tylko lampa, to przede wszystkim intrygująca dekoracja, która w surowych wnętrzach będzie niebanalną.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/t48zSd

Drewniane, plecione klosze to intrygujący design lamp BACKAZ
Drewniane, plecione klosze to intrygujący design lamp BACKAZ.

2.    Pleciony abażur
FRAGOLA to lampa wisząca LED z szerokim kloszem oplecionym tkaniną. Światło przebija się przez tkaninę, tworząc ciekawą iluminację.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/vpw94R

Niespotykany klosz lampy FRAGOLA to ciekawa dekoracja wnętrz
Niespotykany klosz lampy FRAGOLA to ciekawa dekoracja wnętrz.

3.    Elegancka forma
Welurowy biały abażur lampy wiszącej LED z serii LILIA to prostota i szyk w jednym.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/EjGBqw

Prostota i piękno w lampie LILIA przykuwa wzrok
Prostota i piękno w lampie LILIA przykuwa wzrok,

4.    Lampa dla koneserów
Seria lamp wiszących LED zbudowanych ze sklejkowych profili tak, by można było zmieniać dowolnie kształt to oryginalny projekt Zeppelin Ply Elastic.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/e4ksmx

Niepowtarzalna lampa elastyczna ZEPPELIN PLY ELASTIC
Niepowtarzalna lampa elastyczna ZEPPELIN PLY ELASTIC.

5.    Szklana kula
Szklana wisząca lampa kula w czterech kolorach – białym, transparentnym, srebrnym i złotym to projekt lamp wiszących LED z serii POBO.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/ztMyoL

Źródło światła zamknięte w szklanym kloszu lampy POBO
Źródło światła zamknięte w szklanym kloszu lampy POBO

6.    Antyczna lampa
Seria lamp wiszących ANTIQUA z dekoracyjnym źródłem światła zamkniętym w drucianym kloszu. Po prostu piękna.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/wZihJu

Lampa ANTIQUA wpisuje się we współczesną modę
Lampa ANTIQUA wpisuje się we współczesną modę

7.    Prosta forma
Dzięki  długim przewodom i możliwości ich regulacji lampa wisząca LED QUALLE daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/I1bpbL

Oryginalne i wielofunkcyjne oświetlenie - lampa zwis QUALLE
Oryginalne i wielofunkcyjne oświetlenie – lampa zwis QUALLE

8.    Dwa w jednym
Wielofunkcyjna lampa podłogowa LED TORI GLASS ze szklanym stolikiem jest doskonała nie tylko do małych przestrzeni.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/Fj3MVV

TORII GLASS - praktyczna lampa podłogowa
TORII GLASS – praktyczna lampa podłogowa

9.    „Słodka” lampka
Klasyczny abażur i druciana podstawa biurkowej lampki LED z serii SWEET to przykład łączenia dwóch styli, które razem tworzą oryginalne oświetlenie.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/64vw2R

SWEET to nowoczesny design
SWEET to nowoczesny design

10.    Nowatorski pomysł
TAIPUU to fiński projekt lampki biurkowej LED stworzony dla firmy TAR. Lampa wykonana z naturalnego drewna i z zastosowaniem technologii LED. Wygląda intrygująco.
Lampy dostępne w sklepie internetowym https://goo.gl/TKvvoM

TAIPUU to połączenie naturalnych materiałów z technologią LED
TAIPUU to połączenie naturalnych materiałów z technologią LED

Po chaosie dnia codziennego chętnie wracamy do domu, w którym nic nas nie przytłacza i możemy swobodnie odpocząć. Harmonia i równowaga to dwa pojęcia charakteryzujące styl skandynawski, który sprawdzi się tak samo w salonie, w kuchni, czy w dziecięcym pokoju.

6 propozycji oświetlenia made in Poland

Przez wiele lat panowało przekonanie, że coś, co pochodzi z zagranicy,  musi być lepsze od krajowego odpowiednika. Obecnie przesyt rynku w większości chińskimi towarami o wątpliwej jakości, sprawił, że zaczynamy doceniać lokalną produkcję. Kiedyś dotyczyło to głównie starszego pokolenia. Ostatnio większy wzrost świadomości w tym zakresie jest  wśród młodych ludzi, dobrze wykształconych, korzystających z portali społecznych. W Polsce powstało wiele przedsiębiorstw, których produkty podbijają już nie tylko polski rynek, ale zdobywają rzesze klientów zagranicznych. Nie inaczej jest w branży oświetlenia, gdzie polski design jest oryginalny, nowatorski i podąża za światowymi trendami.

Coraz częściej decydujemy się na polskie produkty.
Coraz częściej decydujemy się na polskie produkty.

Mamy dla Was propozycję produktów oświetleniowych o niepowtarzalnym i oryginalnym designie. Lampy i kinkiety produkowane u nas – w Polsce. Poznaj polskich producentów oświetlenia:

1.    Światło jest sztuką, czyli oświetlenie od LEDart

Krakowska firma LEDart tworzy własne projekty oświetlenia, traktując światło jak materiał plastyczny, który wystarczy dowolnie uformować, by powstał zachwycający produkt. Obrazy z iluminacją LED, indywidualne projekty lamp, czy estetycznie wykonane, w dowolnym kolorze oprawy sufitowe  powstają z pasji do stworzenia produktów nieszablonowych. Kolorowe oprawy halogenowe LED i obrazy z luminacją LED zyskują rzesze zadowolonych klientów. Precyzyjne wykonanie i wysoka jakość to gwarancja sukcesu. Firma LEDart nie boi się wyzwań, wychodząc z założenia, że ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Produkty LEDart można znaleźć w firmowym sklepie: www.ledart.net.pl.

Oryginalne oprawy sufitowe tylko w sklepie LEDart (https://goo.gl/VoEM9y)
Oryginalne oprawy sufitowe tylko w sklepie LEDart (https://goo.gl/VoEM9y)

 

2.    Małe dzieło sztuki firmy TAR

Tomasz Andrzej Rudkiewicz to projektant przemysłowy i twórca TAR. W 2008 roku mianowany został Designerem Roku przez Instytut Wzornictwa. Od początku lat 80 zajmuje się projektowaniem oświetlenia. W 1986 roku wyjechał do Finlandii. Pracował w Ed-Design, największym wówczas studiu projektowym w Skandynawii projektując m.in. pierwsze telefony dla Nokii. Dziś na stałe mieszka w obu krajach, w Polsce i Finlandii.
W lampach marki TAR nacisk położony jest na energooszczędność, dlatego stosowane jest oświetlenie LED. Wszystkie lampy wykonane są z najwyższej jakości materiałów, nawiązując do chłodnych prostych skandynawskich form, które są coraz popularniejsze. Ciekawym produktem są lampy wiszące LED z serii Zeppelin oraz Avocado Pendant. Nowością jest niewielka lampka stolikowa LED Avocado. Lampka LED Avocado stworzona została z dwóch połówek krośnieńskiego szkła, między którymi kryje się źródło światła LED w silikonowej otoczce. Prezentuje się naprawdę pięknie.
Produkty TAR można znaleźć w sklepie: www.ledart.net.pl.

Mała lampka Avocado to propozycja od firmy TAR (lampkę znajdziesz na stronie https://goo.gl/Y7jT5J)
Mała lampka Avocado to propozycja od firmy TAR (lampkę znajdziesz na stronie https://goo.gl/Y7jT5J)

 

3.    NAMAT, czyli druciane lampy dla miłośników loftowego stylu

Polska marka NAMAT zajmuje się branżą oświetleniową od 1995 roku. Dzięki pasji do tworzenia niepowtarzalnych produktów firma NAMAT została w 2014 roku nagrodzona w konkursie Dobry Design magazynu Dobrze mieszkaj (w kategorii oświetlenie).
W tym roku NAMAT wprowadził do swojej kolekcji lampy druciane, dla wszystkich miłośników surowego stylu. Lampy druciane NAMAT wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów malowanych elektrostatycznie, a to zapewnia trwałość produktu. Druciany klosz z odsłoniętym źródłem światła to współczesny trend, który zyskuje na popularności. Produkty NAMAT można znaleźć w sklepie: www.ledart.net.pl.

Druciane lampy firmy NAMAT - interesujące oświetlenie do loftowych wnętrz (lampy druciane znajdziesz na stronie https://goo.gl/zPJRAS)
Druciane lampy firmy NAMAT – interesujące oświetlenie do loftowych wnętrz (lampy druciane znajdziesz na stronie https://goo.gl/zPJRAS)

 

4.    Lis Lighting– nowoczesne oświetlenie LED

Firma Lis Lighting istnieje od 1990 roku. Ich siedziba znajduje się  w Żurawicy (koło Przemyśla). Przez lata stworzyła swój styl i markę. Zdobyła do tej pory uznanie i zaufanie tysięcy klientów w kraju i zagranicą. Firma Lis Lighting jest wielokrotnym wystawcą Targów „Światło” w Warszawie, posiada też wyróżnienia Instytutu Wzornictwa Przemysłowego „Dobry Wzór” oraz atest Fundacji „Cepelia” dla wyrobów rękodzilniczych. W nowoczesnych projektach lamp firma Lis Lighting stosuje technologię LED, która umożliwia formowanie praktycznie dowolnych kształtów lamp. Produkty Lis Lighting można znaleźć na stronie: www.ledart.net.pl.

Lampa z serii Largo to oświetlenie LED od firmy Lis Lighting (tę i inne lampy Lis Lighting znajdziesz tutaj: https://goo.gl/t7uSfO)
Lampa z serii Largo to oświetlenie LED od firmy Lis Lighting (tę i inne lampy Lis Lighting znajdziesz tutaj: https://goo.gl/t7uSfO)

 

5.    Oryginalne lampy podłogowe firmy TK Lighting        

TK Lighting to uznana polska firma, założona przez Tomasza Krywulta. Czytelnicy magazynu Dobre wnętrze przyznali firmie TK Lighting w 2016 roku nagrodę w kategorii Design dla konesera. TK Lighting – jest firmą produkującą lampy i oświetlenie o najwyższej jakości oraz o niepowtarzalnych kształtach. Lampy powstają w całości w Polsce i tylko z rodzimych, naturalnych komponentów, a wszystko składane jest ręcznie. Ciekawą propozycją firmy TK Lighting na rok 2017 są oryginalne lampy podłogowe ze stolikiem. Idealnie komponują się w minimalistycznych wnętrzach spełniając funkcję oświetlenia, ale też stolika i oryginalnej dekoracji wnętrza. Produkty TK Lighting można znaleźć w sklepie: www.ledart.net.pl.

Lama to seria lamp podłogowych ze stolikiem zaprojektowanych przez firmę TK Lighting (wszystkie lampy można znaleźć na stronie https://goo.gl/P0NJqX)

 

6.    Niebanalnie z lampami SIGMA

SIGMA to polska firma wiodąca w branży oświetlenia. Produkcja lamp wysokiej jakości o estetycznym designie, który wpisuje się we współczesne trendy. Z pośród bogatej oferty lamp firmy SIGMA, Każdy znajdzie coś dla siebie. Nam do gustu przypadła kartonowa lampa ARTE, której delikatnie ażurowy klosz  wykonany w całości z tektury niesamowicie prezentuje się po włączeniu światła. Taka niekonwencjonalna forma lampy, łamiąca dotychczasowe schematy to idealny produkt – ozdoba do nowoczesnych wnętrz.
Produkty SIGMA można znaleźć w sklepie: www.ledart.net.pl.

SIGMA oferuje lampy wykonane z kartonu - nietuzinkowe oświetlenie wnętrz (lampe znaleźć można na stronie https://goo.gl/Y9byJ1)
SIGMA oferuje lampy wykonane z kartonu – nietuzinkowe oświetlenie wnętrz (lampe znaleźć można na stronie https://goo.gl/Y9byJ1)

Polskie produkty cechuje wysoka jakość i estetyczne wykonanie, co tylko przyciąga wielbicieli towarów z etykietą wyprodukowane w Polsce.

5 sposobów na oświetlenie sufitowe

Remontując mieszkanie lub budując dom mamy obecnie szereg rozwiązań, które możemy zastosować chcąc prawidłowo i funkcjonalnie oświetlić pomieszczenia.  Przy doborze oświetlenia do domu najważniejszą rolę odgrywa oświetlenie sufitowe. Kinkiety, lampki podłogowe lub stolikowe to dodatki dopełniające całości.

Pamiętajmy o projekcie oświetlenia jeszcze na początku budowy lub remontu (wszystko do oświetlenia znajdziesz pod linkiem: https://ledart.net.pl/pl/)
Pamiętajmy o projekcie oświetlenia jeszcze na początku budowy lub remontu (wszystko do oświetlenia znajdziesz pod linkiem: https://ledart.net.pl/pl/)

Jak więc rozplanować oświetlenie sufitowe, aby spełniało nasze oczekiwania? Musimy zacząć od wyboru samego sufitu, który możemy wykończyć tynkiem i gładzią lub wybrać sufit podwieszany z płyt kartonowo-gipsowych (tzw. regips). Podwieszany sufit stanowi po pierwsze parawan osłaniający przewody wentylacyjne oraz kable, a po drugie mamy większe możliwość umieszczenia różnego rodzaju oświetlenia.

1. Oprawy halogenowe LED

Odpowiednio rozmieszczone oprawy sufitowe z żarówkami LED (tzw. halogeny) dają jednolicie rozproszone oświetlenie w całym pomieszczeniu. Oczka sufitowe są instalowane w otworach o dobranej średnicy. Do wyboru mamy oprawy stalowe, aluminiowe oraz szklane do wbudowania, jak również oprawy natynkowe (przeznaczone do sufitów niepodwieszanych). Szczególnie polecamy oprawki wykonane z aluminium, których wygląd jest bardziej elegancki i występują w różnych kształtach (okrągłe, kwadratowe, podwójne, potrójne, a nawet poczwórne).

Oprawa sufitowa aluminium czerwona
Oprawa sufitowa aluminium czerwona (producent: LEDart).

Polska firma LEDart, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyła oprawy aluminiowe z możliwością doboru praktycznie dowolnej barwy. Kolor opraw możemy dobrać do przewodniej tonacji pomieszczeń, kolorów ścian i sufitów oraz kolorystyki elementów dekoracyjnych w pomieszczeniach. Ogromną popularność zdobyły już eleganckie oprawy w kolorze głębokiego czarnego matu oraz oprawki aluminiowe LED w modnych kolorach: rdzy, miedzi, mięty, grafitu i czerwieni. Halogeny w kolorze rdzawym, miedzianym oraz czarnym matowym to nieodłączny element loftów i pomieszczeń w stylu industrialnym. Oprawy sufitowe miętowe ciekawie komponują się z szarymi ścianami, a czerwone polecane są do pomieszczeń zachowanych w kolorystyce czarno-czerwonej. Dużym atutem lamp tego typu jest możliwość regulowania kąta padania światła (oprawy ruchome).

Popularna oprawka aluminiowa okrągła w kolorze czarnego matu - przepięknie prezentuje się z żarówką LED (więcej informacji o żarówkach do opraw znajdziesz TUTAJ: https://ledart.net.pl/pl/43-gu10)
Popularna oprawka aluminiowa okrągła w kolorze czarnego matu – przepięknie prezentuje się z żarówką LED (więcej informacji o żarówkach do opraw znajdziesz TUTAJ: https://goo.gl/up4mal).


2. Lampy sufitowe

Lampy wiszące i plafony to wciąż najpopularniejsze główne oświetlenie sufitowe, które nie tylko spełnia funkcję użytkową, ale też może zostać piękną dekoracją wnętrz. Na rynku oświetleniowym, każdy znajdzie coś dla siebie. Klasyczne żyrandole czy plafony, jak również nowoczesne lampy LED o nietypowych kształtach. Bogactwo form i kolorów  sprawia, że bez problemu znajdziemy lampy do salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego.

Lampa wisząca RONDO to nowoczesne oświetlenie w technologii LED (lampę znajdziesz pod linkiem https://goo.gl/vjkhlN )
Lampa wisząca RONDO to nowoczesne oświetlenie w technologii LED (lampę znajdziesz pod linkiem https://goo.gl/vjkhlN )


3. Oświetlenie sufitowe – taśmy LED

Ciekawie zaprojektowana iluminacja z wykorzystaniem taśm LED może stworzyć niepowtarzalny klimat pomieszczenia. Taśmy składają się z diod LED umieszczonych w jednym ciągu na specjalnym elastycznym podłożu z taśmą dwustronnie klejącą. Taśmy LED występują w wielu wariantach kolorystycznych, o różnej mocy diod i gęstości ich rozmieszczenia. Na rynku znajdziemy produkty w różnych cenach i jakości. Przy zakupie odradzamy kierowanie się wyłącznie ceną, gdyż najtańsze produkty cechuje niska jakość związana z trwałością taśm, natężeniem strumienia świetlnego, a także niejednolitą barwą światła.

Sufit podświetlany „rewers” za pomocą taśmy LED z możliwością regulacji temperatury barwowej (od białej ciepłej po zimną).

Jest to nowoczesne, niemniej jednak coraz bardziej popularne, rozwiązanie w dziedzinie oświetlenia wnętrz. W zależności od modelu pasków LED możemy uzyskać  efekt dekoracyjny lub efekt mocnego oświetlenia wnętrza. Zastosowanie specjalnych modułów sprawia, ze możemy sterować regulacją jasności lub barwą światła z poziomu pilota bądź sterownika ściennego.

Wysunięty fragment sufitu za którym kryje się taśma LED dając ciekawe rozproszone swiatło https://goo.gl/N3cKMH)
Wysunięty fragment sufitu, za którym kryje się taśma LED dając ciekawe rozproszone światło (taśmy LED możesz znaleźć pod linkiem: https://goo.gl/N3cKMH )


4. Gwiezdne niebo

Aranżacja sufitu przy pomocy oświetlenia światłowodowego jest namiastką chwil pod niebem pełnym gwiazd. Gwiezdne niebo jest niesamowicie oryginalnym i bardzo efektownym oświetleniem sufitu.  Ten rodzaj oświetlenia daje niesamowity efekt, który pięknie prezentuje się w salonie, a w sypialni przenosi nas w krainę marzeń. Możliwy jest dobór ilości oraz wielkości światłowodów, dzięki czemu konstelacje gwiezdne możemy zaprojektować sami. Ponadto zestawy gwiazd występują w różnej kolorystyce (np. biały ciepły i zimny, RBG). Gwieździste niebo światłowodowe szczególnie chętnie wykorzystywane jest  pokojach hotelowych, salach restauracyjnych, basenach oraz ośrodkach SPA, gdzie zachwyca gości i stanowi niesamowitą świetlną atrakcję.

Codziennie zasypiać pod rozgwieżdżonym niebem? teraz to możliwe (ofertę światłowodów znajdziesz pod linkiem: https://goo.gl/QPbh9M )
Codziennie zasypiać pod rozgwieżdżonym niebem? Teraz to możliwe (ofertę światłowodów znajdziesz pod linkiem: https://goo.gl/QPbh9M ).

 

5. Systemy szynowe, tzw. szynoprzewody

System szynowy ma tę zaletę, że można zasilać kilka lamp za pomocą jednego podłączenia do prądu. Jest to bardzo korzystne zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie gniazdka i przyłącza do prądu występują w niewielkiej ilości. System szynowy nadaje się także do aranżacji oświetlenia w nowym budownictwie.  Szynoprzewód to rewelacyjne rozwiązanie nad stół w jadalni (tym bardziej, gdy mamy stół rozkładany). Zamontowana na nim wisząca lampa może zmieniać swoje położenie tak, aby zawsze była pośrodku stołu. Dzięki szynoprzewodom niemalże jednym ruchem możemy zmienić ilość, miejsce, a nawet rodzaj zamontowanych we wnętrzu opraw, co sprawdza się w minimalistycznych pomieszczeniach. Powoduje to, że dopasowanie oświetlenia do zmieniającej się funkcji wnętrza jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej  i nie wymaga wprowadzania dodatkowych zmian w  instalację elektryczną.

https://ledart.net.pl/pl/content/4-o-firmie
Szynoprzewody – wygodny sposób do umieszczenia oświetlenia w niewielkich pomieszczeniach.

Właściwy dobór źródeł światła i ich oryginalne rozmieszczenie mogą przynieść wspaniałe efekty przy aranżacji wnętrz. Technologia LED zapewnia nam energooszczędność przy długiej żywotności produktów.

Jak prawidłowo oświetlić kącik czytelniczy?

W dobie Internetu i urządzeń elektronicznych coraz trudniej w wolnej chwili jest powstrzymać się od surfowania w sieci lub oglądania telewizji, jednak dla wielu osób czytanie książek wciąż pozostaje ulubioną formą relaksu. Zmęczeni po całym dniu pracy lubimy wieczorem odpocząć przy lekturze wybranej książki. Rzadko zdarza się, by w mieszkaniu przeznaczać osobne pomieszczenie na czytelnię. Można jednak tak zagospodarować przestrzeń w określonym pokoju, by znaleźć w nim kącik czytelniczy. Najłatwiej oddzielić tą przestrzeń, stosując odpowiednie oświetlenie. Jakie lampy zaspokoją oczekiwania i potrzeby przejawiane w tym zakresie? Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze źródła światła przeznaczonego do czytania?

Punktowa lampka oświetli książkę chroniąc oczy przed zmęczeniem
Punktowa lampka oświetli książkę chroniąc oczy przed zmęczeniem.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli lamp należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie będą w równym stopniu nadawać się do wieczornego czytania. Podczas wyboru zwróćmy uwagę przede wszystkim na stan skupienia światła oraz jego natężenie.
Wzrok męczy się przy za słabym, ale też przy zbyt mocnym świetle. W pokoju światło powinno być rozproszone, ponieważ nasze oczy nie lubią mocnych kontrastów. Światło ma więc padać równomiernie z góry, a dodatkowo do czytania należy używać lampki, która powinna świecić punktowo na książkę.

Nasze oczy nie lubią zbyt mocnych kontrastów - zadbajmy podczas czytania o równomierne oświetlenie
Nasze oczy nie lubią zbyt mocnych kontrastów – zadbajmy podczas czytania o równomierne oświetlenie.

W miejscach, w których pracujemy warto używać oświetlenia w zimnej barwie, bo ono motywuje do pracy. Ciepła barwa światła sprzyja relaksowi i takie właśnie światło powinno być montowane w lampach do czytania [Więcej o odpowiednim doborze barwy światła znajdziesz w naszym artykule TUTAJ]. W tym zakresie sprawdzą się  lampy do czytania ze źródłem światła w technologii LED. Zastosowanie diody LED zapewnia dobór odpowiedniej mocy i temperatury barwowej (w przedziale 3000 – 3500 K, czyli barwa biała ciepła).
Każde źródło światła posiada parametr zwany strumieniem świetlnym, określający całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła. Jednostką miary strumienia świetlnego jest lumen [lm]. Należy więc przy wyborze źródła światła lampki do czytania LED kierować się właśnie tą jednostką miary. Żarówki LED o wielkości strumienia świetlnego około 400 lm najlepiej sprawdzą się w kąciku czytelniczym.

sprawdzone-zrodla-swiatla-led-w-ledart-krakow
Warto wybrać dobrej jakości, sprawdzone źródła światła LED. Polecanym i testowanym przez nas producentem oświetlenia LED jest firma Max-LED [produkty można znaleźć w naszym sklepie, klikając w powyższy obrazek].
W każdym mieszkaniu znajdzie się ustronne miejsce (np. w salonie), które idealnie nadaje się do wypoczynku z książką. Planując oświetlenie kącika czytelniczego powinniśmy starać się łączyć użyteczność z estetyką. Należy wybrać takie źródło lub źródła światła, które sprawią, że treść książki będzie doskonale widoczna dla oczu, ale jednocześnie lampy LED same w sobie będą ozdobami. Do wyboru mamy stojące lampy LED o bardziej klasycznym kształcie, z dużym abażurem, jak również nowoczesne, smukłe lampy podłogowe LED.

Istotne jest równomierne oświetlenie kącika czytelniczego
Istotne jest równomierne oświetlenie kącika czytelniczego.

Stołowe lampy LED z ruchomym ramieniem umożliwią nam sterowanie światłem w zależności od potrzeb. Pamiętajmy jednak, aby lampę LED do czytania ustawić z boku i odrobinę z tyłu. Tak, żeby nie oślepiało i nawet kątem oka nie widzieć źródła światła LED. Książka powinna znajdować się w odległości około 40 cm od oczu. Do kącika czytelniczego wybierajmy te lampy LED, które wyposażone są w nieprzezroczysty abażur, tak aby źródło światła nie było widoczne i tym samym nie powodowało efektu olśnienia.

Nowoczesna lampa podłogowa z dużym kloszem i ukrytym źródłem światła LED
Nowoczesna lampa podłogowa z dużym kloszem i ukrytym źródłem światła LED.

W sypialni mamy szereg możliwych zastosowań oświetlenia LED do czytania. Lampki nocne LED oraz kinkiety LED również z ruchomym ramieniem zapewnią komfort podczas nocnego czytania.
Praktyczne i ładne kinkiety LED lub nocne lampki LED po obu stronach łóżka to idealny dodatek do minimalistycznych wnętrz, gdzie ważne jest zagospodarowanie miejsca. Ruchome ramie niektórych nowoczesnych lamp LED sprawia, że dość swobodnie możemy ustalać kierunek, w którym pada jasny strumień światła – tym samym wyraźnie zwiększa się komfort widzenia. Usytuowanie kinkietu LED tuż nad głową pozwala skierować światło wprost na czytaną książkę.

Nocne lampki LED przy łóżku idealnie sprawdzą się podczas wieczornego czytania
Nocne lampki LED przy łóżku idealnie sprawdzą się podczas wieczornego czytania.

Na przyjemność płynącą z czytania składa się całkiem sporo czynników, które muszą wzajemnie się uzupełniać. Oświetlenie oraz wygodne siedzisko są jednak spośród nich wszystkich najważniejsze. Odpowiednio dobrane źródło światła podczas czytania zapewni nam komfort i relaks, a naszym oczom ochronę przed wadami i zmęczeniem.

 

Jak skutecznie oświetlić kluczowe strefy w domu?

Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego schematu oświetlania pomieszczeń. W starym budownictwie dominującą rolę odgrywała często jedna, sufitowa lampa. Obecnie, w dobie nowych technologii takie rozwiązania odeszły dawno do lamusa. Światło jest ważnym elementem naszego codziennego życia, zadbajmy więc o jego prawidłowe rozplanowanie. Jeszcze przed budową lub remontem warto zadbać o rozkład oświetlenia. Pod uwagę powinniśmy wziąć funkcję pomieszczenia, jego wielkość, układ oraz rozmiar i rozmieszczenie mebli.  Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na oświetlenie w technologii LED (więcej o technologii LED przeczytasz tutaj).
Ponieważ światło w domu pełni rolę użytkową (oświetlenie podstawowe) i estetyczną (oświetlenie dekoracyjne i efektowne) dobór rodzaju oświetlenia  zależy od naszych indywidualnych upodobań.

Dekoracyjna lampa dodaje wnętrzu charakter.

W architekturze wnętrz przeważnie stosuje się podstawowe oświetlenie z wykorzystaniem opraw halogenowych LED (dostępnych w wielu oryginalnych kolorach) , bądź lamp sufitowych LED. Oświetlenie to można uzupełnić kinkietami LED, lampami podłogowymi LED, biurkowymi LED lub iluminacją z taśm LED.

SALON – serce każdego domu.
Najbardziej eksponowanym  pomieszczeniem w domu jest salon. Ze względu na to jak wiele spełnia funkcji, możemy podzielić to pomieszczenie na dwie główne obszary – jadalnię i strefę relaksu, w której odpoczywamy, oglądamy telewizję lub czytamy. W jadalni, nad stołem powinna znajdować się lampa wisząca o ciepłej barwie światła (więcej o barwach światła i ich zastosowaniu w naszym artykule tutaj), z źródłem światła skierowanym w dół, w stronę stołu.

Lampa wisząca nad stołem doświetli miejsce spożywania posiłków
Lampa wisząca nad stołem doświetli miejsce spożywania posiłków.

W drugiej części salonu, w której przyjmujemy gości i wypoczywamy możemy zastosować wiele form oświetlenia LED. Sprawdzą się tu doskonale lampy podłogowe LED z możliwością regulacji ramion, kinkiety LED lub reflektorki LED ze światłem skierowanym do góry lub do dołu – w zależności, co chcemy w pokoju wyeksponować. Obrazy z iluminacją LED to atrakcyjna dekoracja pomieszczenia. W ciągu dnia mogą służyć jako ozdobny obraz na ścianie, a wieczorem (po włączeniu iluminacji) stają się lampą LED doświetlającą wnętrze. Możliwość wyboru dowolnego rodzaju nadruku sprawia, że znajdują zastosowanie, zarówno w pomieszczeniach tradycyjnych, jak i w nowoczesnych.
(Zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Obrazy z iluminacją LED – nowatorski produkt wystroju wnętrz”).

Obraz podświetlany LED - dekoracyjna lampa w kuchni
Obraz podświetlany LED – dekoracyjna lampa w kuchni.

KUCHNIA – kluczowe miejsce, gdzie często toczy się życie rodzinne. W kuchni jako podstawowe oświetlenie możemy zastosować oprawy sufitowe LED  lub wiszącą lampę LED oświetlającą całe pomieszczenie. Profile LED sprawdzą się idealnie nad blatem roboczym, a światło rozłożone będzie równomiernie na całej długości (powinny być umieszczone poniżej linii wzroku, tak aby nie oślepiały podczas pracy!). Efektownym rozwiązaniem jest również zastosowanie profili LED do podświetlenia szafek przy podłodze.

Światło przy podłodze ciekawie ozdoba wnętrza
Światło przy podłodze ciekawie ozdabia wnętrze.

 

ŁAZIENKA – magiczne miejsce relaksu i wypoczynku.
W łazience sprawdzą się nie tylko sufitowe oprawy LED. Najważniejszy punkt łazienki – lustro należy oświetlić równomiernie. Pionowe lustro powinno być oświetlone obustronnie w celu uniknięcia efektu powstawania cieni. Światło z góry zastosujemy przy lustrach niskich i szerokich. Warto korzystać ze źródeł światła z matowymi lub mlecznymi kloszami, ponieważ nie będą nas oślepiać podczas codziennej toalety.

Oprawy halogenowe nad lustrem zapewnią równomierne oświetlenie
Oprawy halogenowe nad lustrem zapewnią równomierne oświetlenie.

 

SYPIALNIA jako oaza spokoju.
Sypialnia to pomieszczenie bardzo intymne, w którym chcemy odpocząć. Sprawdzi się tu oświetlenie o ciepłej barwie. Idealnym rozwiązaniem będą regulatory  światła, którymi można zmieniać natężenie światła. Jeśli lubimy czytać w łóżku zadbajmy o lampkę nocną LED o odpowiedniej mocy źródła światła.

Odpowiednio dobrane światło w sypialni tworzy nastrojowy klimat
Odpowiednio dobrane światło w sypialni tworzy nastrojowy klimat.

Obecnie lampy LED to nie tylko źródło światła, ale często małe dzieła sztuki, dzięki, którym nasze mieszkanie prezentuje się pięknie o każdej porze dnia. To w jaki sposób oświetlimy poszczególne strefy w domu zależy od naszych potrzeb i preferencji – w bogatej ofercie oświetlenia każde może znaleźć coś dla siebie.
Zapraszamy na stronę www.ledart.net.pl.

Lofty – surowe wnętrza z klimatem

Industrialne i surowe wnętrze loftów zyskują rzesze wielbicieli. Ich powstanie sięga początków XX wieku, kiedy w Europie Zachodniej zaczęto zajmować opuszczone budynki pofabryczne i magazyny, aranżując je początkowo na pracownie i biura. Z czasem architekci dostrzegli nowe możliwości w nieużytkowanych budynkach. Tak powstały kultowe i najmodniejsze dziś dzielnice Nowego Jorku, Londynu, Paryża, czy Berlina. Lofty charakteryzują wysokie ściany, duże okna i otwarte przestrzenie z widocznymi elementami konstrukcji.

Soft loft - nowe budownictwo w poprzemysłowym stylu
Soft loft – nowe budownictwo w poprzemysłowym stylu.

W Polsce  zyskały na popularności zwłaszcza w poprzemysłowych dzielnicach Łodzi i Śląska. Deweloperzy wychodzą jednak naprzeciw potrzebom klientów, projektując w nowym budownictwie mieszkania w stylu loftów. Soft lofty – taką nazwę zyskały budowane od podstaw apartamenty, stylizowane na mieszkania pofabryczne. Elementy industrialne – metal, beton, cegły, stylowe meble i loftowe lampy możemy zastosować w różnych wnętrzach to już tylko kwestia naszej wyobraźni.

Z oryginalną loftową lampą wnętrze nabiera charakteru
Z oryginalną loftową lampą wnętrze nabiera charakteru.

Jeśli zdecydujemy się na loftowy styl, w jaki sposób oryginalnie wyeksponować surowe wnętrza przy zachowaniu industrialnego charakteru mieszkania? Największą rolę odgrywa odpowiednio rozplanowane i dobrane światło. Różnego rodzaju lampy wiszące LED, biurkowe LED i ścienne LED oraz oprawy halogenowe LED pomagają zaznaczyć i wydzielić poszczególne strefy i niewidzialne granice.

Surowe wnętrza z klimatem - światło w roli głównej
Surowe wnętrza z klimatem – światło w roli głównej.

Zastosowanie oświetlenia LEDowego w industrialnych lampach gwarantuje oszczędność energii i uzyskanie najlepszego podświetlenia. Należy rozplanować wiele scen świetlnych, które podzielą i uporządkują przestrzeń.

Uporządkowanie industrialnej przestrzeni odpowiednio rozplanowanymi punktami świetlnymi
Uporządkowanie industrialnej przestrzeni odpowiednio rozplanowanymi punktami świetlnymi.

Industrialny charakter wnętrz podkreślą oprawy o ciekawym designie matowy czarny kolor opraw sufitowych ruchomych świetnie komponuje się z bielą lub szarością ścian. By podkreślić poprzemysłowy charakter wnętrza możemy jeszcze bardziej wyeksponować ściany z surowego betonu i nieotynkowanej cegły montując mniejsze punkty świetlne. Przydatne będą tu profile LED lub węże świetlne LED Neon Flex montowanem np. przy podłodze. Kinkiety loftowe LED lub reflektorki odpowiednio ustawione (światłem do góry) podkreślą surowy charakter wnętrz.

Odpowiedni dobór światła tworzy niezapomniany klimat mieszkania
Odpowiedni dobór światła tworzy niezapomniany klimat mieszkania

Kolor lamp LED i opraw sufitowych powinien harmonizować z wnętrzem. W realizacji takiego zadania z pewnością pomogą kolekcje ledowych lamp o interesujących, oryginalnych kształtach, łączące elementy metalowe ze szkłem oraz drewnem. Długie wiszące lampy LED doskonale pasują do charakterystycznych dla loftów wysokich sufitów. Będą się zatem dobrze prezentować zawieszone na różnych wysokościach, dzięki czemu bez problemu oświetlimy stół lub kuchenną wyspę. Idealnie sprawdzą się lampy polskiego producenta, TAR z serii Zeppelin i Avocado Pendant. Charakterystyczny surowy styl lamp przemysłowych to  produkty firmy Cosmo Light – połączenie mosiądzu, niklu i szkła daje nieograniczone możliwości aranżacji.

Loftowy trend - widoczne dekoracyjne źródło światła
Loftowy trend – widoczne dekoracyjne źródło światła.

Oryginalnym oświetleniem będzie zastosowanie żarówek dekoracyjnych LED filemant stylizowanych na żarową żarówkę. Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest lampa Edison polskiej firmy LEDart. Na ozdobnym kablu, pojedynczo lub kilka obok siebie na różnych wysokościach prezentują się bardzo stylowo, tworząc wiszącą lampę retro. Żarówka LED Edisona sprawdzi się też jako dekoracyjna żarówka w lampach LED i kinkietach LED, w których widoczne jest źródło światła. Słoneczna barwa  światła żarówek LED filemant wprowadzi do surowego wnętrza ciepło.

lampa_edison_by_ledart_krakow
Prosta i stylowa lampa Edison by LEDart świetnie prezentuje się na tle czerwonej cegły.

W strefie wypoczynkowej powinniśmy zastosować lampy podłogowe, kinkiety lub lampy biurkowe, które wydzielą nam strefę relaksu. Do wyboru mamy szerokie spektrum lamp LED i kinkietów również na wysięgnikach, co umożliwia dowolne sterowanie światłem lampy. W bogatej ofercie rynkowej każdy znajdzie coś dla siebie.

Odpowiednio dobrane światło w strefie relaksu zapewni nam komfort podczas wypoczynku
Odpowiednio dobrane światło w strefie relaksu zapewni nam komfort podczas wypoczynku.

Potencjał tkwiący w loftach jest ogromny. Za pomocą oświetlenia możemy dowolnie kreować pożądany efekt. Z pozoru chłodne loftowe wnętrza, w odpowiedniej aranżacji świetlnej, stają się oryginalnym miejscem do pracy i codziennego życia.

Światło w pokoju dziecka – kreatywnie i z pomysłem

Aranżowanie przestrzeni pokoju dziecięcego to wyjątkowo wymagający projekt. Królestwo dzieci to miejsce odbiegające od wszelkich wzorców charakterystycznych przy urządzaniu wnętrz użytkowanych przez dorosłych. Dziecięcy pokój to szczególne miejsce w domu, w którym nasze pociechy spędzają najwięcej czasu, bawią się, uczą i rozwijają swoje zainteresowania.  Istotne jest więc jakie zastosujemy oświetlenie. Warto zatroszczyć się o to już na etapie projektowania pokoju dziecięcego.

Ogromny rynek źródeł światła sprawi, że bez problemu dobierzemy oświetlenie o fantazyjnym kształcie, czy odpowiedniej kolorystyce. Aby jednak dziecko czuło się komfortowo powinniśmy zainstalować kilka źródeł światła. Bezpieczne, a zarazem różnorodne w formie jest oświetlenie LED, które idealnie sprawdzi się w dziecięcych pokojach.

Oprawy sufitowe w dziecięcym pokoju.
Oprawy sufitowe w dziecięcym pokoju.

Projektowanie oświetlenia do pomieszczenia dla dzieci, wymaga stworzenia wielu scen świetlnych. Z reguły pokój dziecka podzielony jest na strefy. Część sypialną i część przeznaczoną do zabawy, a przy starszych dzieciach też na strefę przeznaczoną do nauki.
Podstawą jest oświetlenie podsufitowe, uzupełnione przez bardziej nastrojowe oświetlenie boczne: kinkiet, czy nocną lampkę. Światło ogólne w pokoju dziecka potrzebne jest zwłaszcza w czasie zabawy i spotkań z kolegami. Może to być centralnie umieszczona lampa sufitowa LED o intrygującym kształcie lub oprawy sufitowe, oświetlające całą przestrzeń. Światło powinno być wystarczająco jasne, w barwie zimnej lub neutralnej i równomiernie rozproszone.

Oświetlenie ogólne jest jednak niewystarczające. Potrzeby niemowlaka szybko się zmieniają i przechodzą od zabawy do spania. Z pomocą może przyjść oświetlenie uzupełniające LED o ciepłej barwie światła, przy których odpoczynek jest efektywniejszy.

Kubuś Puchatek - kinkiet obraz z iluminacją LED
Kubuś Puchatek – kinkiet obraz z iluminacją LED [Źródło: https://ledart.net.pl/pl/109-dzieciece]
Większość dzieci boi się ciemności, dlatego dużo radości i przyjemności podczas zasypiania sprawi dziecku obraz z iluminacją LED, przedstawiający ulubionego bohatera z kreskówki lub z fotografią rodzinną. Punktowa lampka nocna LED przy łóżku o delikatnym świetle oraz zabawnym kształcie rozproszy ciemność.

Zabawna, dotykowa lampka nocna umili zasypianie naszym milusińskim.
Zabawna, dotykowa lampka nocna umili zasypianie naszym pociechom [Źródło: https://ledart.net.pl/pl/dzieciece/2247-lampka-z-naklejka-sowka-na-baterie-590269370112.html]
Tego typu źródło światła potrzebne jest w kilku miejscach dziecięcego pokoju. Kinkiet LED sprawdzi się przy przewijaku małego dziecka i przy łóżku starszaka. Ciekawym rozwiązaniem do dziecięcego pokoju, jest zastosowanie oświetlenia liniowego w podwieszanym suficie w postaci przewodów świetlnych LED lub punktowego oświetlenia światłowodowego na suficie. „Gwiezdne niebo” zamieni pokój dziecięcy w prawdziwą krainę czarów i pobudzi wyobraźnię.

gwiezdne-niebo-by-ledart-krakow
Gwiezdne niebo na suficie tworzy niepowtarzalny efekt.

Dzieciaki uwielbiają spędzać czas bawiąc się na podłodze, np. budując konstrukcje z klocków lub jeździć resorówkami. Tradycyjne lampy podłogowe nie zdadzą sprawdzianu przy małych i aktywnych maleństwach. Ciekawym pomysłem będzie podświetlenie podłogi stosując oświetlenie liniowe profile LED lub węże świetlne LED Neon Flex. Lampkę podłogową z powodzeniem zastąpi kostka podświetlana LED, która idealnie sprawdzi się też jako świecący stolik lub pufa. Kostka podświetlana LED cechuje się niską emisją ciepła, dzięki czemu dziecku nie grozi poparzenie, a wysoka jakość wykonania gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.

Świecący stolik - kreatywny i praktyczny sposób na urządzenie pokoju
Świecący stolik – kreatywny i praktyczny sposób na urządzenie pokoju.

Wraz z wiekiem dzieci coraz więcej czasu spędzają przy biurku. Przedszkolaki malują malowanki, a dzieci uczęszczające do szkoły odrabiają lekcje. Ponieważ praca przy biurku to duży wysiłek dla wzroku, dzieci powinny mieć zapewnione komfortowe warunki pracy. Wybierając oświetlenie biurkowe LED, postawmy na to, które emituje światło najbardziej zbliżone do dziennego (około 4000 [K]). Wyeliminujemy problem zasłaniania światła pamiętając, iż w przypadku dzieci praworęcznych, lampa biurkowa LED powinna być umieszczona z lewej strony, dzięki czemu nie będzie samo sobie przysłaniało ręką książki, czy zeszytu. Sprawdzi się też ustawienie z przodu, przed dzieckiem. Obudowa lampy biurkowej LED musi zapewniać ochronę wzroku przed olśnieniem. Samo biurko powinno zostać ustawione przy oknie, aby w maksymalnym stopniu móc korzystać z naturalnego światła dziennego.

Prawidłowe oświetlenie biurka zapewni odpowiednio dobrana lampka.
Prawidłowe oświetlenie biurka zapewni odpowiednio dobrana lampka.

Urządzając pokój dziecka pamiętajmy, że przestrzeń odpowiednio zaaranżowana światłem przenosi dzieci w świat wyobraźni, daje im poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas zabawy, zasypiania i nauki. Dobierając lampy LED dla dzieci, musimy pamiętać o szybko zmieniających się potrzebach młodych użytkowników. Dzięki scenom świetlnym ten sam pokój będzie przytulną sypialnią, salą zabaw, miejscem nauki i odpoczynku.

Nocna lampka - ważny element wystroju dziecięcego pokoju.
Nocna lampka – ważny element wystroju dziecięcego pokoju.